Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Detektyw 3/2017 - Opracowanie zbiorowe

Detektyw 3/2017

Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita Sp. z o.o.
ISBN:
Język: Polski
Data wydania: 2017
Liczba stron: 150
Rozmiar pliku: 12,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
3,90 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB, PDF

Armagedon na drodze W NASTĘPNYM NUMERZE

W gęstej mgle na autostradzie A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego, w dwóch miejscach, zderzyło się łącznie 76 samochodów. To cud, że nikt nie zginął, choć ranne zostały 32 osoby, z czego kilka – ciężko. Poszkodowanym pomoc niosło ponad 100 policjantów, 70 strażaków, 20 samochodów ratowniczych oraz załogi kilkunastu karetek. To „zdarzenie bez precedensu” – skomentował łódzki wojewoda. „Armagedon”, „nie wiedzieliśmy, co się dzieje”, „zaczęliśmy uciekać, bo auto przed nami zaczęło się palić” – relacjonowali wydarzenia uczestnicy kolizji. Dramat dramatem, ale fatalna pogoda na pewno nie może być usprawiedliwieniem dla takich wypadków. Niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, kierowanie samochodem po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności to najczęstsze przyczyny dramatów na drogach. Coraz częściej w tych zestawieniach pojawia się również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. To, co od dawna jest zmorą miejskich ulic, robi się coraz większym problemem na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jazda „na zderzaku” to – niestety – powszechne zjawisko i duży błąd, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i naszego portfela. W Europie Zachodniej można za to stracić prawo jazdy! Zachowanie dużego odstępu od innych samochodów pozwala lepiej ocenić sytuację na drodze i uniknąć wypadków – między innymi takich, jak ten na autostradzie koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Krzysztof Kilijanek

Spis treści

Krzysztof Kilijanek

Armagedon na drodze – Od redakcji

Leon Madejski

Spalona rodzina – Dowody czy poszlaki?

Według aktu oskarżenia, było to precyzyjnie zaplanowane zabójstwo. Przykładny ojciec i wzorowy mąż pozamykał drzwi i okna w taki sposób, by jego żona i piątka dzieci nie mogły uciec z płonącego domu, który majowej nocy 2013 roku stał się dla nich śmiertelną pułapką. Aby odwrócić od siebie ewentualne podejrzenia, podrzucił przy kablach instalacji elektrycznej zdechłą mysz, co miało sugerować, że przyczyną pożaru był przegryziony przez zwierzę kabel. Mistyfikacja nie udała się. Dopiero po roku zebrano dowody winy podejrzanego, zaś w grudniu 2016 roku, w tej bulwersującej sprawie, jakiej nigdy nie odnotowały polskie kroniki kryminalne, zapadł wyrok sądu pierwszej instancji.

Dariusz Gizak

Życie po życiu – Sfingowana śmierć

Przez wiele dziesięcioleci za elitę wśród przestępców uważano włamywaczy mieszkaniowych, którzy – kiedy już wpadli – z dumą podkreślali, że nigdy nie zostali skazani z innego artykułu niż 208 kodeksu karnego, czyli za kradzież z włamaniem. Byli to zawodowcy w swoim fachu, szanowani zarówno przez innych przestępców, jak i nawet przez stróżów prawa. Nigdy nie składali wyjaśnień obciążających innych przestępców, a w strukturach więziennych byli wysoko notowani.

Michał Pilecki

Sekrety pana domu – Tylko dwa tygodnie

Wydarzenia, które w 2011 roku na kilka miesięcy postawiły w stan nerwowego napięcia mieszkańców G., swój początek miały w mieszkaniu Aleksandry R., samotnie wychowującej 12-letniego syna, Michała. Pewnego dnia, podczas segregowania ubrań do prania, zauważyła na bieliźnie chłopca ślady krwi. Aleksandra R. przeprowadziła z nim rozmowę, podczas której przyznał, że wczoraj z odbytu ciekła mu krew (określał to: „tam z tyłka”). Teraz już to miejsce nie krwawi, ale trochę go boli.

Laura Smokowicz

Wypadło na dziadka – Śmietanka do pierogów

Pierwszy dzień lata 2015 roku. Wyjątkowo ciepły i słoneczny. Dla 19-letniej Matyldy Klonowskiej pozostanie on niezapomniany do końca życia. Gdy dziewczyna odzyskała przytomność, ujrzała karetkę pogotowia, do której sanitariusze wnosili na noszach jej ukochanego dziadka. Dziadka, którego ona potrąciła, a może nawet zabiła…

Karol Rebs

Anatomia mordowania – Zastrzel ją, herosie!

Oszuści żerujący na ludziach w starszym wieku srodze by się zawiedli, gdyby próbowali wyłudzić pieniądze od Krystyny T. Wprawdzie kobieta skończyła niedawno 80 lat, ale wciąż mocno stąpała po ziemi. Fizycznie także czuła się dużo młodsza. Sama wchodziła po schodach, nie miała problemów ze wzrokiem. Wielokrotnie czytała w prasie i oglądała w telewizji reportaże o fałszywych wnuczkach, wykorzystujących łatwowierność seniorów do ogołocenia ich z oszczędności życia. Zrozumiała, w jaki sposób działają tego rodzaju naciągacze. Była więc przekonana, że nigdy nie da się nabrać na wzruszające opowieści o nagłej potrzebie finansowej rzekomego wnuka czy siostrzeńca i ostrzegała znajomych przed takimi osobami.

Z kraju i ze świata – Rozrywka z Temidą

Roman Bartosiak

Chciałem kogoś zabić! – Wewnętrzne oczyszczenie

Niemal każde zabójstwo przeraża i szokuje, jednak w przypadku tej zbrodni, owe określenia wydają się być niewystarczające. W biały dzień, w centrum 20-tysięcznego miasta, obcy człowiek zabił 10-letnią dziewczynkę. Najprawdopodobniej nigdy wcześniej jej nie widział, nie znał nawet jej imienia. Pech chciał, że tamtego dnia los skrzyżował ich drogi. Bo przecież równie dobrze ofiarą mógł być ktoś inny.

Wojciech Gantowski

Zhańbiona toga – Na bakier z prawem

Historia sędziego Janusza N. przypomina tasiemcowy serial z dramatycznymi zwrotami akcji. Niczym w sensacyjnym filmie tło sprawy stanowią: prawo, gangsterzy, alkohol i prostytutki. Koledzy chcieli usunąć Janusza N. z zawodu za zhańbienie sędziowskiej togi. Tymczasem on bronił się jak umiał, wykorzystując całą swoją prawniczą wiedzę. Niestety, to nie jedyny przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości, który z prawem jest na bakier.

Antoni Szmytkowski

Śmiertelny seks – Gdy w alkowie nuda

Nie tylko lekarze seksuolodzy twierdzą, że seks krzepi. Dzięki aktywności seksualnej można się odchudzić, zrelaksować i wzmocnić. Czy jednak na wszystkich ma on równie dobroczynny wpływ? Otóż niezupełnie. Nie dość, że podczas stosunku można się tym i owym zarazić, to jeszcze zdarzają się wypadki śmiertelne. Najbardziej ryzykują mężczyźni w zaawansowanym wieku, o słabym sercu i wysokim ciśnieniu. Dla nich miłosne uniesienia mogą się skończyć fatalnie. Inni także powinni uważać… Oto kilka pouczających przykładów, o których warto pamiętać, zanim przystąpi się do rzeczy.

Agnieszka Kozak

Świętokrzyskie miejsca mocy – Polska z dreszczykiem

Województwo świętokrzyskie od dawna naznaczone było magią. Długo jeszcze po wprowadzeniu chrześcijaństwa utrzymywały się tam pozostałości pogańskich rytuałów i wierzeń. Region ten nazywano także zbójecką okolicą. Było nawet takie powiedzenie: „Groźny jak zbój ze świętokrzyskich lasów”.

Tadeusz Wójciak

Sprawiedliwość dla Nicole – W cieniu zachodzącego słońca

Matka wypracowała system prześladowania mordercy i dopominania się o sprawiedliwość. Co miesiąc o tej samej porze telefonowała do niego i zadawała pytanie: „Dlaczego zamordowałeś moje dziecko?”. Na jego drzwiach wieszała jasną perukę umazaną czerwoną farbą. Niezapowiedziana zjawiała się w komisariacie, gdzie oznajmiała: „Będę tu często przychodzić i przypominać, że popełniona została straszna zbrodnia, a morderca wciąż korzysta z wolności”. Rozrywka

Francuski egzamin – Zagadka kryminalna

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »