Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Miesięcznik "W drodze" nr 522 - Opracowanie zbiorowe

Miesięcznik "W drodze" nr 522

Wydawnictwo: W drodze
ISBN:
Język: Polski
Data wydania: 1 luty 2017
Liczba stron: 132
Rozmiar pliku: 3,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
16,00 zł
Nasza cena:
12,00 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB , MOBI

Jak ma wyglądać patriotyzm XXI wieku: czy jest on do pogodzenia z chrześcijańskim przykazaniem miłości każdego człowieka? w jaki sposób odpowiedzieć na przejawy nacjonalizmu wykluczającego obcych, inaczej myślących?

 

Historyk prof. Przemysław Urbańczyk pisze o początkach państwa polskiego, konfrontując romantyczne legendy z wiedzą naukową: od kiedy jesteśmy Polakami? kiedy powstała Polska? czy przyjęcie chrztu przez Mieszka było aktem religijnym?

Maciej Zięba OP opowiada o kształtowaniu się tożsamości narodowej i patriotyzmu w Europie, podkreśla wartość wychowania i rodziny w formowaniu  świadomych obywateli; tłumaczy, że nacjonalizm ma zawsze antychrześcijański charakter.

Prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka mówi o współczesnym patriotyzmie gospodarczym – nie utożsamia go z kupowaniem wyłącznie rodzimych produktów, a ekonomii nie sprowadza do kwestii zarabiania pieniędzy. Dbałość o interesy narodowe to również dobra współpraca z sąsiadami.

Drugim tematem numeru jest wstyd, a raczej jego brak. Dariusz Piórkowski SJ, komentując historię Adama i Ewy przekonuje, że sprowadzenie pożądania wyłącznie do seksualności jest pomyłką. Myśl kontynuuje Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”, postulując powrót do zapomnianej cnoty skromności.

Tomasz Grabowski OP zwraca uwagę na wartość wstrzemięźliwości seksualnej przed ślubem; wyjaśnia na czym polega sakrament małżeństwa i dlaczego zarezerwowany jest on tylko dla wierzących.

Wydanie otwiera rozmowa z powieściopisarką, Elżbietą Cherezińską. Autorka historycznych bestsellerów zdradza skąd pomysł na cykl książek o Piastach, w jaki sposób przygotowuje się do ich pisania oraz co o jej pracy sądzą historycy. Czy Polska ma szansę na seriale, które przyćmią brytyjskich Tudorów i hiszpańskie sagi o królach katolickich?

W numerze przeczytamy również wspomnienie o zmarłym w grudniu Tomaszu Alexiewiczu OP – niebanalnym duszpasterzu, kierowniku duchowym, założycielu Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Jerozolima”.

 

W cyklu o początkach chrześcijaństwa rozmowa z Szymonem Hiżyckim OSB o ojcach pustyni. W numerze ponadto: Mateusz Przanowski OP - czy słusznie nazywamy Maryję Królową; Paulina Wilk o noworocznych postanowieniach; Szymon Hołownia - co wspólnego mają prawosławny mnich i smerfy. Ponadto jak zawsze recenzje, felietony i dominikańskie komentarze do niedzielnych czytań.

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »