Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Detektyw - Wydanie Specjalne 3/2016 - Opracowanie zbiorowe

Detektyw - Wydanie Specjalne 3/2016

Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita Sp. z o.o.
ISBN:
Język: Polski
Data wydania: 2016
Liczba stron: 131
Rozmiar pliku: 8,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
4,20 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB, PDF

Rodzina na dobre i złe

Wiele racji mieli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski z Kabaretu Starszych Panów śpiewając: Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina. Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest, Lecz kiedy jej nima Samotnyś jak pies. Słowa piosenki aktualne są również i dzisiaj, a może nawet bardziej trafiają w sedno niż pół wieku temu. Żyjemy bowiem w czasach wielu przemian obyczajowych. Dlatego rola rodziny jest nie do przecenienia. Daje poczucie bezpieczeństwa i normalności. Potwierdzają to psychologowie i socjologowie, których zdaniem rodzina w życiu każdego człowieka stanowi bardzo wysoką wartość. Niestety relacje z najbliższymi nie zawsze wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Stąd też powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Inni dodają, że dobrze stanąć z boku, aby łatwiej było się wyciąć… Zapewne chciałoby tak zrobić wielu bohaterów naszych tekstów. Zapraszam do lektury – z rodziną lub bez!

Monika Frączak

Spis treści

Monika Frączak

Rodzina na dobre i złe – Od redakcji

Jerzy Ublik

Bracia i „ojce” z Włodowa – Lincz czy samoobrona?

Pierwszego lipca 2005 roku, w niewielkiej miejscowości pod Dobrym Miastem, trzej bracia zrobili porządek z szalejącym w wiosce recydywistą z maczetą w ręce. Mieszkańcy dzwonili wcześniej na policję, ale ta przyjechała, dopiero kiedy w krzakach leżał trup „Ciechanka”. Lincz? Zabójstwo? Czy obywatelska samoobrona przed bandytą? – pytała cała Polska.

Wojciech Gantowski

Rzeź w Zaduszki – Wyrok

W pokoju ojca stał stół, a na nim krzyż i lichtarze. Jeżeli ktoś im podpadł, zbierali się przy stole całą rodziną i wydawali wyrok… Klękali, matka zapalała świecę, przechylała ją na bok, wypowiadała nazwisko przyszłej ofiary i „zaklęcie”: – Niech skapie. Powtarzała to trzy razy. W rok od wydania wyroku, wykonywali go.

Helena Kowalik

Wyrodna córka? – Bez opieki

Ogoliła mu dwudniowy zarost i obcięła paznokcie. Na podłodze, obok odwróconego tapczanu (od dawna tak chroniła go przed upadkiem), położyła 5 litrów mleka w kartonach, 2 chleby, 7 jogurtów, 4 pasztety, kawałek babki piaskowej, 20 pierogów, pół kilograma ścinków wędlin i czekoladę. W kącie pokoju jak zwykle stało wiaderko z piaskiem – ojciec nie chciał załatwiać się w łazience. Drzwi do kuchni zamknęła na zatrzaskowy zamek.

Mariusz Lubieniecki

Willa Śmierć – Do grobowej deski

Byli małżeństwem dopiero od dwóch lat. Każde z nich miało za sobą związek zakończony rozwodem. Każde też miało dorosłe już dzieci. Spędzali ze sobą głównie wieczory i weekendy. On przez całe dnie zajęty był interesami, spotkaniami i snuciem planów na przyszłość. Ona w tym czasie krzątała się po olbrzymim domu, robiła zakupy, spotykała się ze znajomymi. Skarżyła się, że niekiedy nudzi się w tej wielkiej, luksusowej willi… Świadomie wybrała takie życie… Być może inaczej je sobie wyobrażała, kiedy stawała z Zygmuntem na ślubnym kobiercu. Pewnego dnia bogaty mężczyzna przepadł jak kamień w wodę.

Anna Pacuła

Kainowe zbrodnie – Z jednej krwi

Któż może być bliższą osobą niż brat czy siostra, kiedy zabraknie rodziców? Niestety, czasem okazuje się, że zamiast wsparcia ze strony rodzeństwa pojawiają się śmiertelne ciosy. To smutna historia, stara jak świat. Nawet w biblijnej Księdze Rodzaju znajdziemy opowieść o tym, jak Kain zabił młodszego brata Abla.

Z kraju i ze świata – Rozrywka z Temidą

Krzysztof Strug

Nie tylko Fritzl – Zwyrodnialcy

W kwietniu 2008 roku świat poznał jedną z najbardziej szokujących zbrodni dokonanych na członkach najbliższej rodziny. 73-letni Josef Fritzl, na pozór uczciwy obywatel i spokojny mieszkaniec urokliwego austriackiego miasteczka Amstetten, przez 24 lata więził w piwnicy swego domu córkę. Wybudował specjalny bunkier, w którym ukrywał ją i gwałcił. Córka urodziła mu siedmioro dzieci. Sprawa Josefa Fritzla, ze względu na skalę przedsięwzięcia i wyjątkowe bestialstwo, przeszła do historii kryminalistyki. Niedługo później okazało się, że i Polska ma swojego „Fritzla” – a nawet dwóch…

Stefan Gawlikowski

Pomysł na biznes – Troskliwy tatuś

Najsłabsza psychicznie okazała się Abby. Po kilku napadach powiedziała ojcu, że chce zrezygnować z rodzinnego „biznesu” i wrócić do normalnej pracy. Ojciec zapewnił ją, że kupi jej jakieś mieszkanie. Równocześnie Scott zdecydował się porzucić pracę inżyniera i chciał zostać „pełnoetatowym” złodziejem. To oczywiście pociągało za sobą więcej napadów i zwiększone ryzyko, ale widocznie 50-letniemu mężczyźnie potrzebna była dodatkowa adrenalina.

Małgorzata Lipczyńska

Rodzinny „Makowiec” – Poznański gang

Na ogół nie znamy imion i nazwisk groźnych gangsterów. O rozbiciu grupy przestępczej informuje policja, a przywódców, którzy trafiają za kraty rozpoznajemy po ich pseudonimach. Poznaliśmy już „Masę”, „Pershinga”, „Westerna”, „Baraninę” i wielu innych bandytów. Tylko w przypadku poznańskiego „Makowca” pod jedną ksywką kryje się mafijna rodzina: ojciec, dwóch synów i żona. Rzadko zdarza się, by na ławie oskarżonych o tak poważne przestępstwa zasiadła w komplecie cała rodzina.

Konrad Krzyżewski

Zabójstwo ministra Wróbla – Pytania bez odpowiedzi

Rodzina wiceministra Wróbla poprosiła o pomoc detektywa, Arkadiusza Andałę. Sądzono, że doszło do porwania ojca. Przybyły wieczorem w dniu zniknięcia detektyw od razu wykluczył taką ewentualność. Z bogatej praktyki policyjnej wiedział, że porywacze nie uprowadzają dla okupu polityków i ludzi znanych, a do takich należał Eugeniusz Wróbel.

Leszek Malec

Zmowa milczenia – Mroczny sekret bliźniaków

Niektórzy twierdzą, że dusze bliźniaków można porównać do dwóch magnesów, które po złączeniu tworzą nierozerwalną całość. Takimi magnesami byli dla siebie właśnie Jarosław i Dariusz P. Bracia rządzili w rodzinie. Najpierw podporządkowali sobie matkę. Siostrę, która nie chciała poddać się ich dominacji, „wyeliminowali”. Psycholodzy twierdzą, że kiedy w grę wchodzą pieniądze, możliwy jest najbardziej makabryczny scenariusz, a nienawiść może być mocniejsza niż więzy krwi.

Karol Rebs

Kochankowie spod ciemniej gwiazdy – Zbrodnia i kara

W małej wiosce pod Kraśnikiem, półtora wieku temu doszło do morderstwa, które odbiło się głośnym echem w całej ówczesnej Guberni Lubelskiej i było obszernie relacjonowane przez gazety codzienne i tygodniki. Sprawcy zaplanowali zbrodnię na długo przed jej popełnieniem. Działając z premedytacją, zrealizowali swój potworny plan. Zadbali także o alibi. Nie spodziewali się jednak, że prawda kiedykolwiek może ujrzeć światło dzienne.

Rozrywka

Zagadka kryminalna – Małżeński łańcuch

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »