Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Detektyw 9/2016 - Opracowanie zbiorowe

Detektyw 9/2016

Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita Sp. z o.o.
ISBN:
Język: Polski
Data wydania: 2016
Liczba stron: 150
Rozmiar pliku: 8,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
3,90 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB, PDF

Bardzo drogie wiadomości

Niedawno, na ekranie telefonu komórkowego, wyświetlił mi się dziwny SMS: Jestem twoim listonoszem. Ryzykuję stratę pracy, ale muszę to przekazać! Mam przesyłkę! To może być gotówka! Duża kwota! Będziesz w domu? Proszę o odpowiedź OK na numer… tutaj podany był pięciocyfrowy numer. Nie odpisałem, bo nie spodziewałem się żadnych pieniędzy. Gdybym dał się nabrać, straciłbym ponad 30 zł. Tego rodzaju SMS-y premium rate (czyli o podwyższonej płatności) z roku na rok są coraz większą plagą. Wabikiem mogą być propozycje w stylu: „odbierz prezent”, „testuj za darmo”, „zagraj o duże pieniądze”, „podaj numer telefonu, a dowiesz się, gdzie jest twoje dziecko”… Firmy zarządzające usługami premium wymyślają różne sposoby nakłaniające klientów do aktywacji niepotrzebnych im usług. W każdym przypadku nadawcy zależy abyśmy wysłali wiadomość, której koszt dochodzić może do 40 zł albo aktywowali wątpliwej jakości usługę, na której będzie on zarabiał. Nie odpisujmy na podejrzane wiadomości, bo może nas to kosztować kilkanaście złotych. Rozważmy też zablokowanie możliwości wysyłania SMS-ów o podwyższonej płatności. Wystarczy zgłosić taką chęć naszemu operatorowi, a uchroni nas to od niepotrzebnych wydatków. Jeśli co pewien czas korzystamy z SMS-ów premium rate, jednocześnie zaś boimy się wysokich rachunków, pamiętajmy, że zawsze możemy ustalić miesięczny limit kwotowy dla takich usług.

Krzysztof Kilijanek

Spis treści

Krzysztof Kilijanek

Bardzo drogie wiadomości – Od redakcji

Roman Bartosiak

Wampir z Bytowa – Największa zagadka

Śledztwo, proces, wreszcie wyrok na „wampira z Bytowa” do dzisiaj budzą wiele kontrowersji. Przede wszystkim nie wiadomo, czy w tym konkretnym przypadku można w ogóle mówić o jakimkolwiek wampirze. Czy Leszek P. rzeczywiście dopuścił się kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu zabójstw, i tym samym jest największym polskim zbrodniarzem? Może jednak padł ofiarą policji, która dla poprawy statystyk wykrywalności przestępstw próbowała wrobić go w niewyjaśnione zabójstwa z terenu całej Polski?

Małgorzata Lipczyńska

Dzieciaki idealne – Jedno słowo za dużo

Pedagodzy i psychologowie od dawna biją na alarm – w szkołach narasta przemoc. Zwracają uwagę, że chodzi nie tylko o agresję bezpośrednią, ale również narastającą falę przemocy psychicznej. Co ciekawe, statystyki pokazują odwrócenie ról. To dziewczęta, uważane przez lata za łagodne i wzorowe uczennice, coraz częściej już w okresie szkolnym popadają w konflikt z prawem.

Tomasz Łukaszewicz

Oblicza miłości – Skuteczna strategia

Widok mieszkania Haliny Z., jaki ujrzeli wezwani na interwencję policjanci, można było porównać do krajobrazu po przejściu huraganu lub innej klęski żywiołowej. Opróżnione szafy, których zawartość znajdowała się na podłodze, porozrzucane części garderoby, wyrwany kabel telefonu, połamane kwiatki i ziemia z doniczek rozsypana na wypolerowanym parkiecie. Meble były odsunięte od ścian, a jaśniejsze miejsca na nich sugerowały brak obrazów. Największą „niespodzianką” była zawartość dwuosobowej sofy – w pojemniku na pościel znajdowały się skrępowane i zakneblowane zwłoki kobiety…

Konrad Szymalak

Impreza integracyjna – Bandyta z aspiracjami

Przyszli do lokalu w piętnastu. Młodzi, ambitni i dobrze wykształceni. Dostali od szefa kartę bez limitu, by „zgrać się w jeden zespół” w nowej pracy. Wybrali się do restauracji z kuchnią bliskowschodnią, ale tego wieczora nikt nie skupiał się na jedzeniu. Po kilku piwach i kieliszkach mocniejszych trunków mężczyznom zaczęły puszczać hamulce.

Alicja Majcz

Ile kosztuje modelka? – Kulisy show-biznesu

Świat modelingu rządzi się swoimi prawami. Wydaje się, że droga od pracy agencyjnej modelki, do „dziewczyny do towarzystwa”, jest daleka. Okazuje się, że niekoniecznie. Prostytucja jest jedną z bardziej dochodowych branż na świecie. Bohaterkami tej historii są piękne dziewczyny i stręczycielki. Czy młode kobiety były zmuszane do uprawiania prostytucji? Zdaniem jednej ze stręczycielek, same tego chciały…

Z kraju i ze świata – Rozrywka z Temidą

Leon Madejski

Opętany przez hazard – Życiowa ruletka

Widziałem, jak Darek został uderzony w głowę lewarkiem, a potem wrzucono go do przydrożnego rowu. Po kilku minutach, gdy napastnicy odjechali, wróciłem w tamto miejsce. Darek leżał twarzą do ziemi, z zakrwawioną głową i w zakrwawionym ubraniu. Nie dawał żadnych oznak życia. Pojechałem do pracy, ale nie powiadomiłem policji, bo bałem się, że zostanę wrobiony w zabójstwo...

Sławomir Kosmala

Nie ma miłości bez kosztowności – Dobry zarobek

Zwłoki kobiety przypadkowo odkrył mężczyzna zbierający grzyby w podmiejskim lesie. Ciało ukryte było w zbyt płytkim grobie i dzikie zwierzęta zdołały je częściowo uszkodzić. W niemal nienaruszonym stanie, bo osłonięta warstwą ziemi, zachowała się górna część tułowia. Zupełnie nietknięta została szyja i głowa.

Karol Rebs

Klątwa rabina – Wiejska sekta

Wojsławice to wieś na Wyżynie Lubelskiej. Leży niespełna 25 km na południe od Chełma. Na pozór niczym szczególnym się nie wyróżnia. Charakterystyczny czworokątny rynek i niska, w sporej części drewniana zabudowa, upodabniają tę osadę do wielu innych miejscowości w okolicy.

Agnieszka Kozak

Parada łódzkich duchów – Nawiedzone miejsca

W Łodzi i okolicach można spotkać ducha czarownicy, zakonnika, służącej, fabrykanta czy sieroty. Ten dość osobliwy zestaw zjaw wynika z niezwykle ciekawej historii regionu, a zwłaszcza samego miasta. Nie ma wprawdzie w Łodzi zamków – ulubionych adresów duchów – ale za to nie brakuje ceglanych budynków z epoki industrialnej. Budowle te są nie tylko świadectwem nie tak dawno minionych czasów, ale kryją również mroczne tajemnice, związane z byłymi właścicielami.

Andrzej Poll

Podwójny agent – Życie jak powieść

Historia Anglika Kima Philby’ego uważana jest za największą aferę szpiegowską XX wieku. Będąc czołowym pracownikiem brytyjskiej agencji wywiadowczej SIS, Philby zmienił front i z przyczyn ideologicznych zaczął pracować dla Związku Sowieckiego. Wraz z czterema kolegami należał do siatki szpiegowskiej zwanej „Piątką z Cambrigde” (Cambridge Five) działającej na rzecz Rosjan. W 1963 roku zbiegł do Moskwy, gdzie spędził resztę swojego życia. Rozczarowany ustrojem, dla którego zdradził przyjaciół i ojczyznę, osamotniony i nękany przez depresję, szukał ukojenia w alkoholu.

Rozrywka

Szpieg wśród perfum – Zagadka kryminalna

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »