Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Wokół Kena Robinsona. Kreatywnego myślenia o edukacji - Andrzej Murzyn

Wokół Kena Robinsona. Kreatywnego myślenia o edukacji

Wydawnictwo: Impuls
ISBN: 978-83-7850-550-1
Język: Polski
Data wydania: 15 kwietnia 2014
Liczba stron: 132
Rozmiar pliku: 198,5 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
20,00 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB , MOBI

Niniejsza książka jest próbą ukazania najważniejszych składników koncepcji edukacji Kena Robinsona, które świadczą o tym, że można ją określić jako kreatywne myślenie o edukacji. Ponieważ główne poglądy tego badacza zawarte są w zasadzie w dwóch jego podstawowych dziełach (The Element. How Finding Your Passion Changes Everything oraz Out of Our Minds. Learning to Be Creative), stanowią one bazę analiz i refleksji autora publikacji.

Sir Ken Robinson został uhonorowany z rąk Elżbiety II tytułem szlacheckim za szczególny wkład w rozwój sztuki i edukacji kreatywnej. Cierpiący w dzieciństwie na chorobę Heinego-Medina, został, zgodnie z ówczesnymi przepisami, umieszczony w szkole specjalnej, toteż lata szkolne późniejszego profesora Uniwersytetu w Warwick zdeterminowała walka o możliwość podjęcia edukacji na tym samym, co rówieśnicy, poziomie – nie dziwi zatem późniejsza pasja tropienia wszelkich objawów indoktrynacji oraz dehumanizacji nauczania, pojmowanego jako proces rozwoju duchowego. „Duch kreatywności”, o którego upominał się przez całe życie Robinson, to nic innego jak współczesna odmiana humboldtowskiego „ducha badawczego”, który winien, tak zdaniem Humboldta, jak i jego XX-wiecznego następcy, cechować proces zdobywania wiedzy. Koncepcja ta jest dziś szczególnie aktualna: ostatnie lata ukazały utopijność marzeń o społeczeństwie równości, gwarantowanej gwałtownym rozwojem techniki i coraz prostszym do niej dostępem; tym, co obecnie obserwujemy, jest postępująca zapaść współczesnej humanistyki, bezwzględnie podporządkowywanej wymogom technokracji. „Wolność ducha”, wypracowywana pospołu przez szkołę i otoczenia, może, a nawet powinna stanowić odtrutkę na współczesność.

Spis treści

Wstęp

Rozdział 1
Krytyka tradycyjnego podejścia do edukacji 

Rozdział 2
Edukacyjne iluzje
Naukowiec i artysta

Rozdział 3
Szkoła kreatywności 
Inteligencja i jej główne cechy
Kreatywność a uczucia
Osobowa natura uczenia się
Trening akademicki a życie 
Szkoły kreatywne a program

Zakończenie 
Bibliografia 

Publikacje Kena Robinsona

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »