Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Portki Odysa - Jan Józef Szczepański

Portki Odysa

Wydawnictwo: Cyfrant
ISBN: 978-83-63471-26-2
Język: Polski
Data wydania: 1954
Liczba stron: 250
Rozmiar pliku: 465,1 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
24,90 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB

Malownicza opowieść o życiu i przygodach Wicentego, obieżyświata i rodzimego barona Münchhausena z Kasinki Małej. W jego soczystych i barwnych historiach kryje się znacznie więcej prawdy na temat ludzkiej natury, niż tego moglibyśmy się spodziewać. Wkrótce jednak idylla górskiego azylu oraz ostatniej przystani Wicentego zostanie zmącona przez dziejową burzę.

"Dawniej wierzyłem w niebywałe historie Wicentego. Wierzyłem skwapliwie – tak, skwapliwie, oto właściwe określenie – ponieważ bardzo chciałem wierzyć. Nie każdemu zdarza się spotkać romantyczną postać na swojej drodze, toteż kiedy ją człowiek wreszcie spotka, chętnie zamyka oczy na wszystko, co mogłoby zniweczyć nimb niezwykłości i przygody. Jako chłopak wyrastający dopiero z krótkich spodeniek, byłem, jak się to mówi, słuchaczem mało wymagającym, co jest o tyle nieścisłe, że wymagania moje wcale nie były małe; szły tylko w innym kierunku niż wymagania ludzi, dla których życie przestało być czarowną i emocjonującą wyprawą w nieznane. Muszę sobie oddać sprawiedliwość: jeżeli chodzi o te moje ówczesne wymagania, byłem nienasycony. I muszę jeszcze oddać sprawiedliwość Wicentemu: nikt nie potrafił zaspokoić mojego głodu tak jak on. Poza tym, i to jest najważniejsze, byliśmy przyjaciółmi. W momentach uniesienia przechodził z ceremonialnego »szanowny panie« na »kochany przyjacielu«, a wtedy fakt, że którejś burzliwej nocy zawinął do jednego z chińskich portów na grzbiecie wieloryba, nie wydawał się tak bardzo nieprawdopodobny."

Jan Józef Szczepański

Spis treści

CZĘŚĆ PIERWSZA

Jak nie powstał pamiętnik Wicentego
Na sifak
Blizna Wicentego
Nemrod
W meksykańskiej niewoli
Żona
Dziwa lingwistyki
Moonshine
Jeszcze o prohibicji
Marność bogactw
Pożegnanie

CZĘŚĆ DRUGA

Wicenty odnaleziony
Ucieczka
Niejasne sprawy
Hanusia
Złe moce
Ustanowienie postu
Tajny agent
Uzurpatorzy
Zakładnik
Nocni goście
List

CZĘŚĆ TRZECIA

Nocleg w szafie
Rachunki wyrównane
Sobótki
Trudności formalne
Schizma w Chicago
Dawne dzieje, dawne sposoby
Gniazdo
Leniwa jabłoń

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »