Życie w dawnym Krakowie. Od mamutów do pierwszej kawiarni -

Życie w dawnym Krakowie. Od mamutów do pierwszej kawiarni

59,99 zł53,99 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo Astra
ISBN 9788367276726
Data wydania 21 czerwca 2024
Język: Polski
Liczba stron: 435
Rozmiar pliku: 6,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 435
Rozmiar pliku: 13,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
59,99 zł53,99 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Jak nasze życie różni się od codzienności krakowian sprzed trzech lub ośmiu stuleci? A jak bardzo od losu łowców mamutów, którzy ponad 20 tysięcy lat temu grzali się u ogniska w obozowisku przy skarpie na stokach Sikornika?

Dzięki tej książce przekonacie się, że naszym przodkom nie brakowało pomysłów, za sprawą których codzienne czynności stopniowo stawały się coraz prostsze. Będziemy im towarzyszyć, gdy zaczną warzyć sól, jeździć pierwszymi wozami zaprzężonymi w woły, korzystać ze średniowiecznego wodociągu, czytać pierwsze drukowane książki i przesiadywać w najstarszej krakowskiej kawiarni. W czasach prosperity zobaczymy ich ubranych nie mniej strojnie od szlachty, pijących małmazję i jedzących kapłony z orientalnymi przyprawami. Naszej uwadze nie umkną także krakowianie wypchnięci na margines, zmuszeni do żebrania, prostytucji i kradzieży.

Na pierwszym miejscu postawimy to, co jest nam najbliższe, a często bywa pomijane: mozolną pracę, rodzinne święta, higienę czy wyposażenie domu. A ponieważ na naszą codzienność wpływa system społeczny i zestaw przekonań, którym hołdujemy, oraz to, komu musimy być posłuszni i od kogo mamy oczekiwać posłuszeństwa, przekonamy się, jak wyglądało to w danych wiekach. Zobaczymy, jakimi wartościami kierowali się osadnicy, jeszcze zanim powstał Kraków, oraz jak trwałe okazywały się zasady rządzące życiem miasta, nawet jeśli po jakimś czasie stawały się niekorzystne dla znaczniej części mieszkańców i jego rozwoju.

Śledząc życie dawnych krakowian, odnajdziemy klucze do zrozumienia specyfiki miasta i jego mieszkańców, również tych współczesnych. Myślicie, że nie mamy nic wspólnego z ludźmi sprzed pięciu stuleci? Przecież wciąż słuchamy hejnału, spotykamy się na rękawce, zajadamy się obwarzankami, a wyjeżdżając na Mazowsze, podążamy tym samym traktem. Sprawdźmy więc, gdzie tkwią korzenie tak trwałych zachowań dzisiejszych krakowian.

Kamil Stasiak – kustosz w Muzeum Krakowa kierujący Centrum Działań Społecznościowych „Jestem Kraków”, kurator wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory, przekrojowo opowiadającej o mieście. Absolwent kierunku historia na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, podyplomowych studiów z zarządzania kulturą oraz studium muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii i muzealnictwa. Licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie. Inicjator i prowadzący cyklu spotkań „DNA Krakowa”, skupiającego osoby aktywnie współtworzące wizerunek współczesnego miasta. Krakowianin zafascynowany miejscem, w którym żyje.

Spis treści

Wstęp

Zanim powstał Kraków

Zakończenie

Przypisy

Bibliografia

Indeks osób

Indeks miejsc