Zwierciadło - Opracowanie zbiorowe

Zwierciadło

Opracowanie zbiorowe

7,80 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo
ISBN
Data wydania 4 marca 2021
Język: Polski
Liczba stron: 217
Rozmiar pliku: 30 MB
Zabezpieczenie: Brak
7,80 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Kiedyś modelka, dziś fotografka. Na naszej kwietniowej okładce Lidia Popiel.

Buntowniczka z natury? – Chyba urodziłam się z oporem przeciwko robieniu czegoś tylko dlatego, że ktoś mi każe. Jestem w stanie zrobić prawie wszystko dla kogoś, kto jest miły, ale rozkaz, żądanie – jak to? Należy mi się prawo wyboru – mówi.

Świadoma siebie, swojej siły, swojego ciała. – Nie wiem, co bardziej mnie wkurza: to, że uznaje się, że po przekroczeniu pewnego wieku nie możesz używać czerwonej szminki czy to, że w pewnym wieku musisz, bo przecież jak to tak bez?

Opowiada też o sposobach na zachowanie życiowej równowagi, o pracy i o minionym roku. A także o pożytkach płynących z nudy. Wywiad Joanny Olekszyk. A zdjęcia – Bartka Wieczorka.

Właśnie upływa rok od chwili, kiedy zamknęliśmy się w domach i kiedy zmieniło się wszystko. Nasza praca, nasz dzień codzienny, nasze plany, także marzenia. Pora więc na podsumowania. Dokonują ich bohaterowie naszego Tematu miesiąca. Karolina Korwin-Piotrowska pisze o odkrytym siostrzeństwie, wadzie spacerów z psami i oswajaniu technologii. Michał Rusinek, jak na językoznawcę przystało, zajmuje się zmianami, które zaszły w naszym języku. Wiecie, co to kawantanna? Albo kim jest covidiota? I dlaczego stwierdzenie „jestem pozytywny” stało się nagle negatywne? Natalia de Barbaro pisze o tym, co ją w tym roku budowało, co było zaskoczeniem pozytywnym. Ale i o tym, co rozczarowało. I zadaje pytanie: Co teraz będzie inaczej? Autorką tekstu „Dziwny czas” jest Joanna Olekszyk.

Pozostając w klimacie pandemicznym: Joanna Olekszyk pyta filozofa Marcina Fabjańskiego, czy (i jak) stoicyzm pomoże nam przetrwać trudny czas (okazuje się, dla stoika tym lepiej, im czas trudniejszy), a Joanna Derda rozmawia z psychoterapeutą Michałem Czernuszczykiem o nastolatkach – jak na ich życie i dojrzewanie wpływa covidowa izolacja.

Mistrzyni polskiego jazzu. Diwa. Ikona. Czyli Krystyna Prońko. W czasie pandemii wydała płytę „Lubię… specjalne okazje…”. Ale mówi, że nie chce opowiadać życia tekstami piosenek. Rozmowa Remigiusza Grzeli.

Twierdzi, że aktorką została, bo nie była zbyt dobra w niczym innym. Kiedyś pewien dziennikarz napisał o niej, że nie nadaje się do ról królowych, bo ma… lewicową twarz. A ona nie tylko zagrała królową, ale jeszcze dostała za tę rolę Oscara. Mowa, rzecz jasna, o Olivii Colman. Z aktorką – skromną, dowcipną i zażenowaną komplementami – rozmawia Mariola Wiktor.

Jest w tym filmie poruszająca scena przy szpitalnym łóżku. Scena, w której wiele osób widzi siebie. I swoje nieodbyte rozmowy ze swoimi rodzicami. „Potem wiele osób pisało mu, że dzięki temu, że go obejrzeli, zaczęli dbać o rodziców. Nie spodziewałem się takiej reakcji, że oto mój film spowoduje, że dzieci okażą rodzicom trochę serca. Tu nie chodzi o heroiczne rzeczy, tylko drobne gesty, które niewiele kosztują” – mówi Mariusz Wilczyński. Jego animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zdobyła Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni. Wywiad Aliny Gutek.

Pisarz, scenarzysta, reżyser, producent reklam, fotograf. A co jest najbliższe jego sercu? – To zależy, kiedy zostanę o to zapytany – mówi Igor Brejdygant. – Dziś odpowiem: scenarzysta, bo pracuję nad adaptacjami serialowymi moich dwóch książek, „Rysy” i „Układu”. Chociaż nie, właśnie wczoraj skończyłem pisać kolejną książkę, „Wiatr”, więc na dziś odpowiedź brzmi: scenarzysta i pisarz. Rozmowa Karoliny Morelowskiej-Siluk.

Czy to prawda, że im mniej chłopiec otrzymał od matki bliskości, czułości, troski i akceptującej miłości jako dziecko, tym bardziej będzie z nią związany jako dorosły? Mówi o tym w cyklu „Męska strefa” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Rozmawia z nim Beata Pawłowicz.

– Czy dorosłe dziecko to moment „zbierania owoców”? Nie, ponieważ jako matka nigdy nie czekałam na żadne „owoce”. Oczekiwania na efekty wychowania wydają mi się kompletnym nieporozumieniem; dziecko to nie przedmiot, który ma spełnić nasze wymagania”. W cyklu „Jak wychowuję” Agnieszka Pilaszewska, aktorka i scenarzystka, matka 27-letniej Neli, też aktorki. Tekst Aliny Gutek.

Jak wiosna, to nowe trendy. „Wszyscy mówią o tych najtrudniejszych emocjach – strachu i niepokoju, ale my chcemy myśleć pozytywnie. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i marzymy o powrocie do tego, za czym tęsknimy”, podkreśla Felipe Oliveira Baptista z Kenzo, który swoją najnowszą kolekcję, pełną soczystych barw i wzorów, pokazał w różanym ogrodzie. Jak jeszcze widzą modę w nadchodzącym sezonie projektanci?

No i co z urodą – jak ma wyglądać makijaż w czasach pandemii? Wszystkie światła na oczy! I na fryzury. Zobaczcie, co wymyślili wizażyści na czasy zarazy.

Wielkanoc bez kiełbasy? Bez szynki? W wersji wege? Takie są święta w Nadbużańskim Domu, królestwie Wojtka Błaszczyka na Podlasiu. Święta nietypowe, ale to nie jest zwykłe miejsce. Poczytajcie o jego historii, skorzystajcie z autorskich przepisów nadbużańskiej kuchni.

Spis treści

Felietony
18 Maciej Stuhr Oczyma ojczyma
20 Artur Andrus Szwagier Gierka
22 Katarzyna Miller Kobiecy alfabet
24 Szymon Majewski Psychofilowanie
70 Anna Janko Pisane na lustrze
212 Tomasz Jastrun Do poduszki
Na okładce
30 Lidia Popiel Mieć kontakt z samą sobą
Temat miesiąca
38 Rok w koronie Dziwny czas
Spotkania
46 Olivia Colman Gala oscarowa? Wolę iść do pubu
52 Mocne wejście Marta Gardolińska, dyrygentka
58 Mariusz Wilczyński Wolę stawiać pytania
64 Krystyna Prońko Moje łaskawe fado
Życie wewnętrzne
72 Męska strefa Pierwsza kobieta
78 Porozmawiajmy o seksie Tak jak na ekranie?
82 Praca nad sobą Stoicyzm pandemiczny
86 W lockdownie Dojrzewanie w trybie online
90 Jak wychowuje Agnieszka Pilaszewska
Wokół nas
94 Fotoreportaż Po prostu ładniej
100 Pod powierzchnią Część większej całości
104 Eko? Logiczne!
106 Reportaż Normalni ludzie
Kultura
113 Dzieje się
116 Rozmowa Al Pacino
120 Filmy
121 Seriale
122 W cztery oczy Igor Brejdygant
126 Muzyka
127 Książki
128 Sztuka Erwin Sówka i śląska sztuka naiwna
132 Nie przegapcie!
Przewodnik po modzie i urodzie
135 Moda Trendy Fantazja na sznurkach
144 Inspiracje Malowane pastelami
150 Zoom Mięta i pistacja
152 Aktualności
156 Uroda Trendy Piękno w czasach zarazy
162 Nowości
164 Top 7
166 PIELĘGNACJA Włosy w SPA
168 Piękna historia Natura w makijażu
170 Nowe i ponadczasowe
172 Dodatek specjalny Slow-aging
Zdrowie
184 Przygody ciała Menopauza – zwierciadło naszego życia
188 Na talerzu Smacznych snów
Dom
190 Design Jajka z niespodzianką
194 Wielkanoc na Podlasiu Powrót do korzeni
Inne
4 Zamiast wstępu
10 Galeria Zwierciadła Henryk Streng/Marek Włodarski
16 Listy
26 Istota rzeczy
208 Horoskop
210 Krzyżówka

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »