Zwierciadło -

Zwierciadło

3,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo
ISBN
Data wydania 4 marca 2025
Język: Polski
Liczba stron: 249
Rozmiar pliku: 31,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
3,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Na naszej okładce Bogna Sworowska. Po latach wróciła na wybiegi. Z siwymi włosami i nowym spojrzeniem na życie i świat mody. Jak ten powrót wyglądał? „Kiedy zrobiłam pierwszą sesję, kiedy zobaczyłam mocno dojrzałą kobietę, dojrzałą Bognę, to choć wiedziałam, że klienci takiej Bogny chcą, efekt i tak mnie przeraził. I na chwilę cofnął. Musiałam to przerobić i przetrawić, jak wszystko w życiu”. Jest w procesie zmian. Zauważa i docenia samą siebie. I dzieli się swoim doświadczeniem z innymi kobietami. Bo na tym polega siostrzeństwo. Rozmowa Joanny Derdy.

A na okładce kolekcjonerskiej Michał Sikorski. Aktor nieprzeciętnie utalentowany, wrażliwy, a jednocześnie mocno stąpający po ziemi. Prywatnie zaangażowany młody ojciec, lokalny patriota i dzieciak, który wierzy, że marzenia się spełniają. „Mam poczucie, że aktorstwo jest dla mnie. I mam pewną filozofię, która pozwala mi je właściwie uprawiać. Dla mnie to dzielenie się czymś z drugim człowiekiem, ale nie w taki sposób, że ja to oddaję i tego już nie mam – przeciwnie, to bierze się ze mnie, ale rozrasta się w innych” – mówi. Wywiad Joanny Olekszyk.

Żyjemy w kulturze, która tresuje nas do nieustannego wartościowania i porównywania. Kiedy odnosi się to do cielesności i seksualności, nosi nazwę slut-shaming. Piszą o tym w Temacie miesiąca doktorka kulturoznawstwa, socjolożka i ekspertka gender studies Sandra Frydrysiak I pisarka, dziennikarka, kulturoznawczyni, aktywistka Aleksandra Nowak. „Slut-shamingu doświadczamy, internalizujemy go, stosujemy wobec samych siebie i wobec innych kobiet. Oczywiście sam slut-shaming jest wielowymiarowym zjawiskiem, dotyczącym nie tylko wyglądu, ale to właśnie z jego powodu doświadczamy go najczęściej. Czy nie mogłoby być po prostu tak, że nosimy się tak, jak lubimy – z makijażem lub bez, z dekoltem lub bez, w sukience lub w spodniach – i nie grozi nam za to ocena i przemoc? Marzyłby się nam taki świat”.

Uwaga! Zaczynamy nowy cykl felietonów Kasi Miller. Hasło to: kocham się starzeć. „Całe życie szykujemy się do starości. Nasze wysiłki nie mogą iść więc na marne. Mamy starość pokochać!” – pisze Kasia.

W dziale Spotkania Gary Oldman, Maria Strzelecka i sylwetka Małgorzaty Braunek.

„Na etapie walki o trzeźwość miałem taką myśl, że Bóg dał mi talent i umożliwił miłe, wygodne życie, a ja to wszystko rozwalam w drobny mak. I że to skrajnie nieodpowiedzialne. Miałem głębokie poczucie, że mogę postąpić lepiej. Wtedy spotkałem moją żonę. Musiałam na nią czekać 58 lat, ale udało się – wreszcie poznałem kogoś, kto mnie wspiera, jest kreatywny, ciepły, jest autentycznie dobrą osobą. Z Garym Oldmanem rozmawia Anna Tatarska.

Zarówno na planie zdjęciowym, jak i poza nim – nie pozwalała redukować swojej obecności do jednej roli. Była niesforna, osobna, niezależna. Była kompletna. Była inna. Nie grała w filmach, z którymi się nie zgadzała. Jeszcze jako początkująca aktorka potrafiła upomnieć reżysera, że tworzy bohaterkę z papieru, w której nie odnajdzie się żadna dziewczyna. O Małgorzacie Braunek pisze Angelika Kucińska.

Maria Strzelecka, malarka, ilustratorka, autorka książek (m.in.„Beskid bez kitu” i najnowsza „Simona”), filmów animowanych. Dzieli życie między Warszawę i Beskid Niski. „Dzięki Beskidowi wydarzyło się w moim życiu wiele wspaniałych rzeczy, mam więc wobec tego miejsca niepisany dług. Przyzwoicie byłoby go spłacić”. I walczy o przyrodę w miejscu, które stało się jej drugim domem. Wywiad Zofii Fabjanowskiej.

Komu służy własny biznes, a komu nie? Jaka jest cena takiej pracy? O tym w cyklu Jak pracować i nie zwariować mówi Beacie Pawłowicz psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.

Porozmawiajmy o seksie – a konkretnie o… brudzie. Dosłownie, nie w przenośni. „Nie jesteśmy TAM brudne! Tymczasem w codziennych czynnościach higienicznych znaleźć można nasze kompleksy i stare jak świat przesądy”. Jak się od nich uwolnić? Wyjaśnia Aga Szuścik, edukatorka zdrowotna. Wywiad Beaty Pawłowicz.

O stereotypach wokół płci z profesor nauk społecznych Barbarą Józefik – na Dzień Kobiet – rozmawia Alina Gutek.

Piękno. Można szukać go w muzeach, można w naturze, a można też w drugim człowieku. Od czego zależy, czy nazwiemy coś lub kogoś pięknym i po co nam w ogóle ta wartość? Z prof. Bogdanem de Barbaro rozmawia Joanna Olekszyk..

Zrozumieć Stany Zjednoczone. Ich historię, ich współczesność. Pomagają w tym Łukasz Pawłowski i Piotr Tarczyński. Ich „Podkastu amerykańskiego” co tydzień słucha średnio kilkadziesiąt tysięcy słuchaczy. Rozmowa Joanny Olekszyk.

Damian Kurpiewski z Omenaa Foundation pracuje w Ghanie, w Kids Haven School, gdzie dzieci zaczynają nowe życie. I nie wyobraża sobie, że mógłby być gdzie indziej. Wywiad Zofii Fabjanowskiej w cyklu Świat młodych.

W rubryce Mam wpływ Remigiusz Grzela rozmawia z Pawłem Grabowskim. Lekarzem, który wyjechał na Podlasie i założył tam pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum domowe. „Nauczyłem się tu odróżniać mądrość od wykształcenia. Znam ludzi, którzy nie mają trzech klas podstawówki, a są mądrzejsi niż niejeden profesor. Wiedzą, że jest czas rodzenia się, dojrzewania, starzenia się i czas śmierci” – mówi.

Dlaczego tak ważne jest, by trenować w sobie odwagę? O tym Joannie Olekszyk w Niezbędniku nowoczesnej dziewczyny mówi psycholożka Marta Niedźwiecka. „Odwaga ma element, który odbiorcę uwzniośla. Kiedy obcujesz z czyjąś prawdziwą odwagą, zostajesz dotknięta ludzką szlachetnością, która cię zmienia”.

Fotoreportaż. Norweski Svalbard. Noc trwa tu cztery miesiące, dzień drugie tyle. Jak się żyje w takim miejscu?

Kuchnia. Ewa Szczęsna, kulinarna influencerka, u której przepisy na typowo włoskie dania przeplatają się z polskimi, regionalnymi klasykami.

Kobieta we wnętrzu. Architektka Joanna Chruściany i jej swoje wymarzone miejsce na warszawskim Powiślu.

Zdrowie. Menopauza to czuła nauczycielka. Jak się z nią zaprzyjaźnić?

Wellness. O modnych terapiach tlenowych – komorach normobarycznych, hiperbarycznych i różnicach między nimi.

A skoro numer kwietniowy, to muszą być trendy. Co przygotowali projektanci mody na sezon wiosna-lato 2025? Co nosili goście pokazów? A jak wyglądają trendy w urodzie? Sprawdźcie!