Zwierciadło -

Zwierciadło

2,60 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo
ISBN
Data wydania 3 lipca 2024
Język: Polski
Liczba stron: 254
Rozmiar pliku: 39,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
2,60 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Magda Mołek, Ola Żebrowska, Karolina Bacia i Jakobe Mansztajn, czyli Make Life Harder wnoszą do Internetu nie tylko swoją osobowość, ale i wrażliwość. Zaprosiliśmy ich do rozmów na temat piękna codzienności. I do zabawy w odtwarzanie słynnych dzieł sztuki. Efekt na naszych okładkach!

Magda Mołek: – Od czterech lat „W moim stylu” robię to samo: zapraszam tych, których chcę, a nie muszę, rozmawiam o sprawach, które interesują mnie, a nie mojego szefa. Bo go nie mam. Już dawno zwolniłam się z poczucia, że zmienię świat, ale jeśli mogę pokazać innym, że istnieją rzeczy piękne, to czemu tego nie zrobić? Dlaczego nie dać miejsca temu, co karmi duszę i otwiera serca?

Jakobe Mansztajn: Życie jest chwilową marnością. Być może za tym kryje się właśnie cała filozofia MLH. Mam w sobie raczej nihilistyczny odruch, że to wszystko jest jednak bez sensu, więc trochę w kontrze próbuję jakoś nadać temu życiu sens.

Karolina Bacia: Tę ponurość Kuba przekuł w żarty. W myśl zasady, że skoro nie wiemy, co robić i skoro nie bardzo możemy zrobić cokolwiek, to się chociaż z tego pośmiejmy.

Ola Żebrowska: Dużo więcej nas łączy, niż dzieli. Nastawianie przeciwko sobie kobiet mających i niemających dzieci, tworzenie rywalizacji wydaje mi się czymś sztucznym. Mam wrażenie, że na moim Instagramie odnajdą się wszyscy o podobnym poczuciu humoru, niezależnie od tego, czy są rodzicami.

Prastare boginie – o nich mówimy w Temacie miesiąca. Bo to nie tylko zmurszałe, martwe mity. Dziś w boginiach odkrywamy archetypy kobiecości, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć siebie, swoje instynkty i wybory oraz świadomiej kierować swoim życiem. To także ważna część herstorii, którą nam odebrano. Składamy się z różnych pierwiastków, które można rozbić na odrębne postaci. W każdej z nas czasami odzywa się Hera, a czasami Afrodyta.

Jak zawsze – inspirujące wywiady.

Reżyser Xawery Żuławski: Ojciec, kiedy się dowiedział, że chcę być reżyserem, powiedział mi coś w stylu: wiesz, synu, nie wiadomo, czy masz talent, i nikt ci tego nie powie, a przynajmniej nie powie ci tego wprost. Sam będziesz musiał to stwierdzić, ale też pamiętaj, że nie ma nic gorszego, niż strawić życie na czymś, w czym ci nie jest do twarzy. Musiałem udowodnić, że jednak ten talent mam.

Paulina Krupińska. Zdobywczyni tytułu Miss Polonia, modelka i prezenterka telewizyjna. – Kiedy ktoś mówi mi: „Pani jest taka normalna”, to dla mnie największy komplement. Normalność imponuje mi u innych i wystarcza w moim własnym życiu.

Aktorka Vanessa Alexander: W sytuacjach, w których nie czuję się superkomfortowo, używam śmiechu trochę jak koła ratunkowego, bo to, że mogę coś „zaśmiać”, jest dla mnie kojące.

Faye Dunaway: Zależało mi na tym, by przetrwać w mało przyjaznym kobietom, mizoginistycznym biznesie filmowym w latach 60. i 70. Chciałam, by szanowano moją pracę, tak jak pracę moich filmowych partnerów. Jeśli masz wizję, jedynym sposobem, by ją chronić, jest walka.

„Chcieliśmy robić coś razem, ale bez sztywnych założeń, że to ma być podcast międzygeneracyjny, nastawiony na różnice poglądów. Chcieliśmy poruszać tematy, które nas interesują, a nie odkrywać przed sobą jakieś części naszych osobowości, których nie znamy, bo my akurat dobrze się znamy” – rozmowa z Dorotą Wellman i jej synem i Kubą, autorami podcastu „WELLcome w popkulturze”.

Życie wewnętrzne

W codziennym życiu, również tym zawodowym, spotyka nas krytyka. Bywa też, że musimy udzielić drugiej osobie informacji o tym, co jej nie wyszło. Jak to zrobić, by rozwiązać problem, a nie umowę o pracę – wyjaśnia psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Psychoterapeutka Esther Perel namawia, by przyjrzeć się zdradzie, a seksuolożka Patrycja Wonatowska odpowiada na pytanie, dlaczego młodzi nie chcą uprawiać seksu tak często i chętnie jak poprzednie pokolenia.

„Przyjaźń to jest sytuacja dwukierunkowo atrakcyjna, bo nie tylko przyjacielowi jest dobrze ze mną, ale i mnie z tym, że mam takiego przyjaciela. Już sam ten fakt sprawia mi coś w rodzaju głębokiej przyjemności”. O przyjaźni w cyklu W kręgu wartości mówi prof. Bogdan de Barbaro.

Czy atrakcyjność nie staje się Świętym Graalem naszych czasów? „Oczywiście, że to, jak wyglądamy, ma znaczenie, ale większe ma to, czy nasze ciało będzie miało wdzięk i grację. Czy w środku będzie osoba, która to ciało lubi, która potrafi się w swojej seksualności odnaleźć i umościć, czy tam jest treść psychiczna, która to ożywia” – mówi psycholożka Marta Niedźwiecka w Niezbędniku nowoczesnej dziewczyny.

A w Świecie młodych Przemek Staroń. Uczy, pisze książki, prowadzi warsztaty. Młodym tłumaczy świat, a starszym tłumaczy młodych. I zarówno jedni, jak i drudzy chcą go słuchać

Poza tym:

Moda Kapsułowe kolekcje lokalnych marek na tle dzieł ukrytych w zakątkach stolicy. Bo i rodzima moda, i sztuka zasługują na rozgłos.

Uroda Malarskie eksperymenty. Makijaż niebanalny.

Kuchnia Wyprawa do gospodarstwa rodziny Majlertów. Nie tylko po szparagi.

Wnętrza Dom ze starej stodoły. Miejsce wytchnienia, relaksu, z widokiem na góry.

Zdrowie Woda – niezbędna do życia. Jaką i jak pić?