Znaczenie fotografii w turystyce - Marta Lewenstein

Znaczenie fotografii w turystyce

Marta Lewenstein

12,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Universitas
ISBN 978-83-242-2537-8
Data wydania 2014
Język: Polski
Liczba stron: 103
Rozmiar pliku: 6,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
12,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

„Trudno wyobrazić sobie współczesnego turystę bez aparatu fotograficznego. Fotografowanie stało się praktyką społeczną, określa zachowania turystów jest wyraźnym wyrazem dominacji obrazu w kulturze popularnej. Warto zastanowić się czym jest akt fotografowania, czy szerzej zjawisko fotografii i jak określa ono charakter współczesnej turystyki. Pytanie to podejmuje w swojej pracy Marta Lewenstein. Autorka skupia uwagę na „przejawach turystycznego fotoamatorstwa”, jako pewnego rodzaju praktyce społecznej, opisuje swoiste zachowania turystów, ich oddziaływanie na lokalną społeczność. Porusza też zjawisko wykorzystania fotografii komercyjnej do celów marketingowych w turystyce. Praca „Znaczenie fotografii w turystyce” jest rzetelnym wprowadzeniem do problematyki związków fotografii z turystyką. Moim zdaniem trudno znaleźć podobną  na naszym rynku wydawniczym.”

Prof. Dr hab. Marek Maciejczak

„Przedstawiony do recenzji manuskrypt jest interesującą i nowatorską wizją  fotografii, fotoamatorstwa i fotografii turystycznej. Istotnym jej elementem jest spojrzenie na fotografię turystyczną nie tylko jako swoistego rodzaju pamiątkę z wakacji, czy nawet artystyczny akt, ale pewien złożony proces, w który zaangażowany jest turysta, fotografowany krajobraz, przestrzeń, a także lokalna społeczność. Fotografowanie przyrównuje autorka do artystycznego działania jakim jest performance, zaznaczając jednocześnie złożoność tego działania przez włączenie doń licznych „komponentów”. Autorka zapoczątkowuje także nowe spojrzenie na fotografię jako nośne medium w przemyśle turystycznym i możliwość wykorzystania go w marketingu turystycznym.”

Dr hab. Anna Różańska - Mazurkiewicz

Marta Lewenstein - absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych kierunku Turystyka i Rekreacja Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, także Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów zrealizowała również program Europejskiej Akademii Fotografii. Posiada urozmaicone doświadczenia zawodowe z zakresu organizacji imprez turystycznych, korporacyjnych, realizacji projektów kulturalnych, a także fotoreportażu, czy dziennikarstwa. Dodatkowo z zamiłowania zajmuje się fotografią artystyczną oraz tzw. Street Photography. Jej prace publikowane były na wielu portalach internetowych, a także brały udział w wystawach zbiorowych. Obecnie stawia pierwsze kroki w Public Relations.

 

Spis treści

Wstęp
1. Specyfika medium fotograficznego oraz jego związki z turystyką
1.1 Obraz fotograficzny – dokumentacja, czy kreacja?
1.2 Wspólne znamiona turystyki i fotografii
2. Fotoamatorstwo jako zjawisko powszechne w wyjazdach turystycznych
2.1 Wizerunek fotoamatora w społeczeństwie
2.2 Rola fotografii w doświadczeniu turystycznym
2.3 Zmiany w zachowaniu społeczeństw pod wpływem podejmowania
podróży z aparatem fotograficznym
2.3.1 Wpływ podróży z aparatem fotograficznym na postawy i zachowania
turystów
2.3.2 Performatywność podróży z aparatem fotograficznym
2.3.3 Wpływ podróży z aparatem fotograficznym na lokalną społeczność
3. Fotografia komercyjna jako medium wykorzystywane w marketingu
branży turystycznej
4.  Badania empiryczne przeprowadzone w ramach metodologii ilościowej
4.1 Wprowadzenie
4.2 Analiza badań kwestionariuszowych
4.3 Analiza interpretacji materiału wizualnego
5. Podsumowanie i wnioski

Bibliografia

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »