Zapomniany geniusz fizyki. Rzecz o Marianie Smoluchowskim - Jan Grzanka

Zapomniany geniusz fizyki. Rzecz o Marianie Smoluchowskim

Jan Grzanka

29,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF, MOBI, EPUB

Wydawnictwo Universitas
ISBN 978-83-242-6654-8
Data wydania 15 listopada 2022
Język: Polski
Liczba stron: 546
Rozmiar pliku: 32,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment PDF
Język: Polski
Liczba stron: 546
Rozmiar pliku: 36,9 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 546
Rozmiar pliku: 20,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
29,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF, MOBI, EPUB

Opis

Zapomniany geniusz fizyki, rzecz o Marianie Smoluchowskim to książka popularnonaukowa, której celem jest przybliżenie szerszemu kręgowi czytelników postaci wybitnego fizyka i filozofa. Znalazło się w niej wiele wątków biograficznych – wykorzystano między innymi materiały wspomnieniowe opisujące Smoluchowskiego jako pedagoga, naukowca, alpinistę i ojca rodziny, które dość licznie publikowano po nieoczekiwanej śmierci fizyka. Autor prezentuje zasługi polskiego fizyka dla rozwoju nauki i jego rolę w dowodzeniu teorii atomistycznej poprzez udział w badaniach nad ruchami Browna, wyjaśnia też teorię użyteczności Smoluchowskiego i przypomina jego osiągnięcia dotyczące zarówno opracowania równania ciągłości stosowanych, jak i teorii procesów stochastycznych. W ostatnich latach życia Smoluchowski wiele uwagi poświęcił problemowi przypadkowości. W książce omówiono jego badania, które legły u podstaw nowego działu matematyki – fizyki statystycznej. Uczony uważany jest za twórcę dyscypliny zajmującej się zastosowaniem rachunku prawdopodobieństwa w badaniach w fizyce, cenny okazał się także jego wkład w rozwój filozofii nauki i filozofii przyrody.
„Należy zawsze witać z uznaniem pojawienie się kolejnej pozycji prezentującej zasłużoną dla kultury polskiej osobę. W książce spotykamy wybitnego fizyka i filozofa, dostrzegamy również wrażliwego ojca i męża, autora dzieł malarskich, prekursora alpinistyki i oddanego popularyzatora nauki. Z pracy przebija poparte stosowną argumentacją przekonanie, że gdyby Smoluchowski nie zmarł przedwcześnie, mógł na początku XX wieku otrzymać Nagrodę Nobla z fizyki. Oprócz walorów popularyzatorskich należy zauważyć wykorzystanie blisko dwustu częściowo po raz pierwszy publikowanych reprodukcji fotografii oraz dokumentów archiwalnych związanych z różnymi aspektami życia Smoluchowskiego. Szczególne wrażenie wywołują zwłaszcza jego zdjęcia rodzinne, w tym z dzieciństwa i wczesnej młodości”.
Dr hab. Jacek Rodzeń, prof. UJK
Jan Grzanka uzyskał tytuł doktora na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jest członkiem Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego oraz redaktorem naczelnym Universitas Gedanensis. W 2020 roku ukazała się jego książka Między fizyką a filozofią. Filozofia przyrody a filozofia fizyki w pismach Mariana Smoluchowskiego.

Spis treści

Wstęp

ROZDZIAŁ I

Przypadek

ROZDZIAŁ II

Przyczynowość

ROZDZIAŁ III

Propedeutyka fizyki

ROZDZIAŁ IV

Nobel

ROZDZIAŁ V

Spór o atomy

ROZDZIAŁ VI

Ruchy Browna

ROZDZIAŁ VII

Einstein – Smoluchowski – Sutherland

ROZDZIAŁ VIII

Młodość i rodzina

ROZDZIAŁ IX

Alpinista

ROZDZIAŁ X

Cytowania

ROZDZIAŁ XI

Naukowiec

ROZDZIAŁ XII

Arystoteles

ROZDZIAŁ XIII

Filozofia

ROZDZIAŁ XIV

Piękno w fizyce

ROZDZIAŁ XV

Użyteczność

ROZDZIAŁ XVI

Materializm

ROZDZIAŁ XVII

Profesor

ROZDZIAŁ XVIII

Filozofia fizyki

ROZDZIAŁ XIX

Dzieci

ROZDZIAŁ XX

Upamiętnienie

Aneks. Lista opublikowanych prac Mariana Smoluchowskiego

Zakończenie

Wernisaż – potężna, wieczna przyroda…

Podziękowania

Wykaz ilustracji

Bibliografia

Indeks osób

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »