Zakotwiczeni. Jak oswoić układ nerwowy dzięki teorii poliwagalnej - Deb Dana

Zakotwiczeni. Jak oswoić układ nerwowy dzięki teorii poliwagalnej

Deb Dana

55,99 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN 978-83-233-7397-1
Data wydania 25 listopada 2022
Język: Polski
Liczba stron: 208
Rozmiar pliku: 707,8 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 208
Rozmiar pliku: 566,3 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
55,99 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Opis

Zaprzyjaźnij się ze swoim układem nerwowym

Nadmiar obowiązków w pracy, kłótnia z partnerem, a nawet obraźliwy komentarz na Facebooku nie stanowią poważnego zagrożenia, jednak nasze ciała reagują na nie, jakby takim były. Odpowiedzialny za to jest nasz autonomiczny układ nerwowy (AUN), który każde niebezpieczeństwo traktuje jednakowo.

Opierając się na głównych założeniach teorii poliwagalnej, Deb Dana w zrozumiały sposób wyjaśnia funkcjonowanie AUN i zależność między nim a zdrowiem psychicznym. Autorka tłumaczy, jak dzięki tej wiedzy budować wewnętrzną odporność na stres. Barwne opisy, przykłady i przystępne ćwiczenia prezentują sposoby stymulacji układu nerwowego, tak by jego reakcje były adekwatne do sytuacji i zapewniały równowagę emocjonalną.

Książka Zakotwiczeni pomoże zrozumieć związek ciała, umysłu i relacji społecznych z poczuciem bezpieczeństwa, nauczy akceptować reakcje układu nerwowego oraz wykorzystać te umiejętności do systematycznego wzmacniania rezyliencji.

„Deb Dana w przystępny sposób objaśnia słynną teorię poliwagalną Stephena Porgesa. Prowadzi nas przez szereg ćwiczeń, dzięki którym lepiej zrozumiemy autonomiczny układ nerwowy i będziemy mogli wykorzystać jego uzdrawiające moce do łączenia się z samym sobą i z innymi ludźmi”.
Gabor Maté, autor książki Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu

„Autorka proponuje proste ćwiczenia pozwalające zauważyć nasze automatyczne reakcje na sygnały zagrożenia, oswajać je, zmieniać oraz kształtować. Przedstawia wyraziste przykłady i praktyczne eksploracje prowadzące nas do dobrostanu i poczucia bezpieczeństwa”.
Linda Graham, autorka Resilience

„Książka Deb Dany dla każdego będzie praktyczną pomocą ułatwiającą rozpoznanie i zrozumienie ograniczających nas mechanizmów obronnych. Dzięki niej nauczymy się, jak regularnie zakotwiczać się w życiu i głębokiej miłości”.
Kathy Steele, współautorka książki Zaburzenia dysocjacyjne po traumie

 

Deb Dana - psychoterapeutka specjalizująca się w wykorzystaniu teorii poliwagalnej, wykładowczyni, współzałożycielka Polyvagal Institute, koordynatorka Traumatic Stress Research Consortium w Instytucie Kinseya. Opracowała cykl szkoleń klinicznych  Rhythm of Regulation. W swoich wykładach, przyciągających wielu słuchaczy na całym świecie, objaśnia, jak stosować teorię poliwagalną w terapii osób, które przeżyły traumę. Jej publikacje psychoterapeutyczne to między innymi Teoria poliwagalna w psychoterapii (WUJ 2020) i Teoria poliwagalna w praktyce. Zestaw 50 ćwiczeń (WUJ 2021) oraz The Emergence of Polyvagal-Informed Therapies (wspólnie ze Stephenem W. Porgesem).

 

Spis treści

Przedmowa (Stephen W. Porges) 9
Wstęp 15

1. Rzut oka na podstawowe twierdzenia i elementy teorii poliwagalnej 20

2. Wędrówka szlakami autonomicznego układu nerwowego 29

3. Nauka słuchania 45

4. Tęsknota za połączeniem 55

5. Neurocepcja - intuicja twojego układu nerwowego 72

6. Wzorce łączności i ochrony 86

7. Zakotwiczenie w bezpieczeństwie 104

8. Delikatne kształtowanie autonomicznego układu nerwowego 126

9. Tworzenie na nowo swoich historii 146

10. Doświadczenia wychodzenia poza siebie 161

11. Troska o układ nerwowy 175

12. Tworzenie wspólnoty 188

Podsumowanie 203

Podziękowania 206

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »