XV Olimpiada Szachowa – Złote Piaski 1962 - Krzysztof Puszczewicz

XV Olimpiada Szachowa – Złote Piaski 1962

Krzysztof Puszczewicz

22,05 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo KWI Publishing
ISBN 978-1-911283-37-9
Data wydania czerwiec 2019
Język: Polski
Liczba stron: 510
Rozmiar pliku: 36 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 510
Rozmiar pliku: 81 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
22,05 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

XXXI Kongres FIDE, obradujący w Lipsku w 1960 roku, postanowił, że Bułgaria będzie traktowana priorytetowo wśród krajów starających o organizację kolejnej, XV Olimpiady Szachowej. Rozgrywki przeprowadzono w „czarnomorskiej Riwierze”, czyli w Złotych Piaskach znajdujących się 17 kilometrów od Warny. Do rozgrywek zgłosiły się 42 drużyny, jednakże w ostatniej chwili zrezygnowały z udziału Chile, Kolumbia i Liban, natomiast Ekwador i Indonezja nie przybyły na miejsce.

Podobnie jak w Monachium 1958 i w Lipsku 1960, reprezentowane były cztery kontynenty. Rekord lipski nie został pobity i ostatecznie zagrało tylko 37 drużyn. Za to najsilniejsze ekipy zjawiły się w komplecie. Łącznie rozegrano 1444 partie. Miało ich być 1452, ale 8 oddano walkowerem.

Tym razem ekipie ZSRR zwycięstwo przyszło o wiele trudniej niż na poprzednich Olimpiadach. Przez blisko połowę dystansu nie potrafiła oderwać się od swoich rywali. Nawet sami sowieccy szachiści i dziennikarze obecni w Złotych Piaskach stwierdzili, że zwycięstwa na Olimpiadzie są coraz trudniejsze.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »