XI Olimpiada Szachowa – Amsterdam 1954 - Krzysztof Puszczewicz

XI Olimpiada Szachowa – Amsterdam 1954

Krzysztof Puszczewicz

14,70 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo KWI Publishing
ISBN 978-1-911283-94-2
Data wydania czerwiec 2019
Język: Polski
Liczba stron: 344
Rozmiar pliku: 21 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 344
Rozmiar pliku: 44 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
14,70 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

 

Gospodarzem XI Olimpiady ponownie została Holandia. Spodziewano się przyjazdu 30 ekip, ale ostatecznie przyjechało tylko 26 i rekord uczestnictwa nadal należał do Buenos Aires.

Wszystkie reprezentacje przyjechały w najsilniejszych składach z wyjątkiem Finlandii. W ekipie sowieckiej zadebiutował mistrz świata Michał Botwinnik, który zastąpił Bolesławskiego. Argentyna wystąpiła tym razem w komplecie. W drużynie NRF można było ponownie zobaczyć najsilniejszego zachodnioniemieckiego szachistę – Unzickera, a także utalentowanego Schmida. Do Amsterdamu przyjechały dwie wschodzące gwiazdy: lider Islandii - młody Fridrik Olafsson oraz jeden z najsilniejszych szachistów w historii, 19-letni mistrz międzynarodowy Bent Larsen.

Niestety po raz drugi po wojnie Polska nie uczestniczyła w Olimpiadzie. Jedynym polskim akcentem turnieju był fakt, iż najwięcej punktów na pierwszej, najtrudniejszej szachownicy zdobył Najdorf, który tylko jeden raz, po porażce z Botwinnikiem wziął dzień wolny.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »