Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów - Marcin Sałański

Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów

Marcin Sałański

7,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI, PDF

Wydawnictwo Histmag
ISBN 978-83-934630-5-3
Data wydania 27 maja 2014
Język: Polski
Liczba stron: 76
Rozmiar pliku: 3,4 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 76
Rozmiar pliku: 3,1 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 76
Rozmiar pliku: 3,0 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment PDF
7,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI, PDF

Opis

Wyprawy krzyżowe są niezwykłym elementem dziejów Europy i świata. Są fenomenem swoich czasów, o tyle ciekawszym, że jego ideologiczne zręby pozostały żywe w kulturze Zachodu także w późniejszych czasach. Na dobrą sprawę przetrwały one do dziś w wersji przetworzonej przez historyczne uwarunkowania. Liczony na setki lat religijny konflikt pomiędzy chrześcijańskim Zachodem a muzułmańskim Wschodem stał się z czasem konfliktem o znacznie szerszym znaczeniu.

Walka, którą oficjalnie rozpoczęło wezwanie papieża Urbana w Clermont w 1095 r. przetrwała w świadomości ludzi jako starcie dwóch odrębnych cywilizacji. Cywilizacji o różnych mechanizmach kształtowania się struktur społecznych, kulturalnych i politycznych.

Także bohaterowie krucjat stali się w mentalności ludzi Wschodu i Zachodu czymś więcej. Krzyżowiec był bowiem bohaterem – męczennikiem, który opuszczał bezpieczne domostwo i narażał własne życie dla Chrystusa. Na fakt, że krzyżowiec czy pielgrzym był w społeczeństwie średniowiecznej Europy jednostką – kategorią społeczną – odrębną od innych ludzi, zwracał uwagę już wybitny historyk Jacques Le Goff. Także dżihadysta, obrońca wiary w kulturze islamu, urastał do rangi znacznie wyższej niż zwykły poddany muzułmańskich władców. Ta świadomość unikalnej wartości świętego wojownika przetrwała do dziś. O ile kultura Zachodu nie chełpi się już swoimi krzyżowcami, o tyle fundamentaliści muzułmańscy dalej gloryfikują swoich męczenników i postrzegają relacje Wschodu z Zachodem na płaszczyźnie rywalizacji z europejskimi i amerykańskimi „krzyżowcami”.

Czy wielowiekowy konflikt, który położył fundament pod dzisiejszy antagonizm miał swój początek właśnie w 1095 r.? Czy walka krzyżowców rzekomo w obronie grodu Chrystusa zawsze była walką religijną? Czy krucjaty są zjawiskiem dobrze nam znanym i nieskrywającym już żadnych tajemnic? Na powyższe pytania postara się odpowiedzieć ta właśnie publikacja oddawana w Twoje ręce, Szanowny Czytelniku.

Marcin Sałański

Spis treści

Miedzy Wschodem i Zachodem. Narodziny wypraw krzyzowych i ideologii krucjatowej (VIII-XIII w.)
Zderzenie cywilizacji i Poitiers, czyli o bitwie, która rzekomo zmieniła oblicze świata
Kim był hrabia Roland i czemu zginął w wąwozie Roncevaux?
Jak zaczęły się krucjaty?
Baldwin I z Boulogne — od zera do bohatera
Średniowieczna seksualność i przestępstwa seksualne. Rozważania wokół kodeksu karnego z Nablusu
Saladyn kontra Ryszard Lwie Serce – ostatnie starcie
Weneckie manipulacje. IV krucjata i upadek Zadaru (1202 r.)
Krucjata dziecięca 1212 r. — między historią, mitem a pamięcią zbiorową
Bibliografia

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »