Wpływ orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na stanowienie polskiego prawa podatkowego - Dominik Mączyński

Wpływ orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na stanowienie polskiego prawa podatkowego

Dominik Mączyński

110,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Wolters Kluwer
ISBN 978-83-8246-746-8
Data wydania 1 stycznia 2021
Język: Polski
Liczba stron: 265
Rozmiar pliku: 2,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
110,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Podstawowym celem publikacji jest ustalenie wpływu rozstrzygnięć podejmowanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na jakość polskiej legislacji podatkowej.

W swoich rozważaniach autor wykazuje, że orzeczenia kreują przesłanki będące podstawą zmiany krajowego prawa podatkowego i w istotny sposób oddziałują na system prawny.


Przedmiotem analizy niniejszego opracowania są dwie ich grupy:
• orzeczenia wydane w sprawach zainicjowanych skargą Komisji, w których Trybunał stwierdził, że krajowe przepisy podatkowe są niezgodne z przepisami prawa unijnego oraz
• orzeczenia w sprawach z odesłania prejudycjalnego polskich sądów, w których Trybunał wskazał, że unormowania unijne sprzeciwiają się przepisom prawa krajowego lub krajowej praktyce.


Podjęto także próbę wyjaśnienia przyczyn, dla których nie zawsze rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są implementowane na płaszczyźnie stanowienia prawa.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »