Wartość nieruchomości w sąsiedztwie lotnisk – metodyka szacowania szkód i ustalania odszkodowań - Jan Konowalczuk

Wartość nieruchomości w sąsiedztwie lotnisk – metodyka szacowania szkód i ustalania odszkodowań

Jan Konowalczuk

169,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo C. H. Beck
ISBN 978-83-8235-356-3
Data wydania 2021
Język: Polski
Liczba stron: 356
Rozmiar pliku: 7,9 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
169,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Publikacja zbiorowa o zasadach rozwiązywania konfliktu sąsiedzkiego, dotyczącego nieruchomości mieszkaniowych położonych w obszarach ograniczonego użytkowania lotnisk.

Omawia zagadnienia własności, szkody legalnej i zasad jej kompensacji oraz kwestie wartości i metodyki ustalania odszkodowań. Książka prezentuje przykłady ilustrujące zasady stosowania metody dyferencyjnej, które są rekomendowane biegłym przy sporządzaniu opinii do celu ustalania odszkodowań, żądanych przez właścicieli nieruchomości na podstawie przepisów Prawa ochrony środowiska.

Książka oparta jest o wyniki badań uzyskane przez M. Habdas w projekcie badawczym pt. „Odszkodowania dla właścicieli nieruchomości w sąsiedztwie lotnisk – aktualne dylematy i przyszłe wyzwania" oraz przez zespół kierowany przez J. Konowalczuka w projekcie badawczo-wdrożeniowym „Ograniczenie negatywnych skutków immisji hałasu z portów lotniczych w Polsce" (o nazwie „Sowa 2020").

Kilkuletnie badania wykazały zaawansowany błąd systemowy, dotyczący zakresu kompensacji szkód oraz sposobów określania wysokości odszkodowań. Powoduje on brak skuteczności realizowanej interwencji, ponieważ nie są uzyskiwane zaplanowane efekty środowiskowe oraz wzrastają koszty społeczne. Przedstawiane wyniki mają zatem za zadanie wesprzeć stosowania prawa i doprowadzić do poprawy i ujednolicenia praktyki biegłych, zajmujących się określaniem zmniejszenia wartości nieruchomości oraz wyceną wartości nakładów dokonywanych przez właścicieli w celu poprawy izolacyjności akustycznej budynków. Zasady rozwiązywania konfliktów sąsiedzkich pomiędzy właścicielami nieruchomości mieszkalnych a lotniskami przedstawiono na tle teorii własności i teorii interwencji publicznej na rynku nieruchomości, uporządkowanej w ujęciu prawno-ekonomicznym. Umożliwiło to na sformułowanie przez Autorów rekomendacji dla praktyki wyceny, skierowanych do rzeczoznawców majątkowych oraz biegłych z zakresu budownictwa.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »