Warto chronić państwo prawa - Krzysztof Sobczak

Warto chronić państwo prawa

Krzysztof Sobczak

42,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Wolters Kluwer
ISBN 978-83-8107-765-1
Data wydania 1 luty 2017
Język: Polski
Liczba stron: 365
Rozmiar pliku: 3,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
42,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Książka Warto chronić państwo prawa to cykl wywiadów z profesorem Andrzejem Wróblem poświęconych Konstytucji, prawu, legislacji i polityce, będących spojrzeniem na toczącą się w Polsce debatę ustrojową z perspektywy uczonego i wieloletniego sędziego najwyższych trybunałów oraz dziennikarza zajmującego się od lat publicystyką prawną.

Rozmówcy poruszają bardzo ważne współcześnie tematy, takie jak: rola sądów i Trybunału Konstytucyjnego jako strażników Konstytucji, jakość stanowionego prawa, aborcja, związki partnerskie, granice wolności religii i sumienia.

Publikacja stanowi próbę odnalezienia odpowiedzi na pytanie, czy typowe dla zachodniej demokracji standardy państwa prawa zostały uznane w Polsce za własne i potrzebne, czy utrwaliły się już na tyle, że obserwowane na forum politycznym próby ich podważenia nie mogą się skończyć sukcesem. Autorzy wierzą, że tak jest, ale stuprocentowej pewności nie mają.

Spis treści

Wstęp 7
1. Konstytucja opoką, a Trybunał strażnikiem rządów prawa 11 2. Trybunał i sądy stoją na straży Konstytucji 57 3. Trójpodział władz ważny jak niepodległość 108 4. Prawa obywatelskie w demokratycznym państwie prawnym 137 5. Sądy bronią naszych praw 184 6. Prawa socjalne też konstytucyjne 208 7. Wolność religii i sumienia nie tylko dla wierzących 250 8. Aborcja, związki partnerskie i inne konstytucyjne wyzwania 305 9. Mamy dużo nie najlepszego prawa 329
Postscriptum 349
Wykaz ważniejszych skrótów 361

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »