Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023 - Opracowanie zbiorowe

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Opracowanie zbiorowe

69,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Infor
ISBN 978-83-8268-317-2
Data wydania 1 maja 2023
Język: Polski
Liczba stron: 125
Rozmiar pliku: 2,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
69,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Poradnik przystępnie przedstawia uprawnienia, z jakich mogą korzystać zarówno rodzice, jak i inni członkowie najbliższej rodziny w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem. Kompleksowo omówiono w nim zasady korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem lub adopcją, a także zasady ich rozliczania oraz ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów.
Od 1 lutego 2023 r. zmieniły się zasady przyznawania urlopów związanych z rodzicielstwem dla rodziców adopcyjnych. Natomiast ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła korzystne zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich, ojcowskich oraz zasiłkach macierzyńskich. Wprowadzony został także nowy rodzaj urlopu – urlop opiekuńczy. Nowelizacja objęła także przepisy dotyczące ochrony rodziców przed rozwiązaniem umowy o pracę. W publikacja uwzględniono wszystkie zmiany w tym zakresie. Ponadto opisano, w jakich okolicznościach rodzice dziecka bądź inni członkowie rodziny mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Omówiono również inne uprawnienia związane z rodzicielstwem (np. zwolnienie od pracy na mocy art. 188 Kodeksu pracy).
Publikacja nie tylko przedstawia zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich, lecz także wskazuje na obowiązki, jakie w tym zakresie mają pracodawcy. Można się z niej m.in. dowiedzieć:
● kiedy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego,
● jak udzielać pracownikom urlopu rodzicielskiego,
● w jakim terminie można skorzystać z urlopu ojcowskiego,
● jakie uprawnienia rodzicielskie przysługują innym niż rodzice dziecka członkom rodziny,
● jak udzielać pracownikom zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat,
● kiedy rodzice dziecka mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego,
● jaka ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługuje rodzicom w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem.
Książka zawiera liczne przykłady, zestawienia tabelaryczne i wzory dokumentów.
To przystępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Zainteresuje też pracodawców oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.
Ułatwi również rodzicom podjąć właściwą decyzję i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant uprawnień, z jakich chcą skorzystać.

 

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »