Uprawnienia i obowiązki akcjonariusza względem pozostałych akcjonariuszy wynikające ze stosunku spółki - Paweł Mazur

Uprawnienia i obowiązki akcjonariusza względem pozostałych akcjonariuszy wynikające ze stosunku spółki

Paweł Mazur

189,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo C. H. Beck
ISBN 978-83-8198-696-0
Data wydania 2021
Język: Polski
Liczba stron: 326
Rozmiar pliku: 6,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
189,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

W publikacji podjęto próbę wykazania, że umowa spółki akcyjnej jest umową w rozumieniu prawa zobowiązań, której zawarcie prowadzi do powstania obligacyjnego stosunku prawnego między jej stronami – akcjonariuszami. Ponadto jako dokument kreacyjny, określający wewnętrzne zasady działania korporacji, prowadzi ona do powstania organizacyjnego stosunku prawnego między akcjonariuszami. Tego typu stosunki stanowią samodzielną grupę stosunków cywilnoprawnych, wykazując zarówno podobieństwa, jak i różnice względem stosunków zobowiązaniowych oraz prawnorzeczowych.

Posiłkując się metodą prawno-porównawczą, autor stara się wykazać, że akcjonariusze mogą dochodzić od pozostałych akcjonariuszy odpowiedzialności odszkodowawczej w oparciu o przepis art. 471 KC w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, wynikających z łączącego ich obligacyjnego i organizacyjnego stosunku prawnego (w tym ostatnim przypadku art. 471 KC należy stosować w drodze analogii).

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »