Tudorowie 2/2016 - Opracowanie zbiorowe

Tudorowie 2/2016

Opracowanie zbiorowe

7,89 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI, PDF

Wydawnictwo Astra
ISBN
Data wydania 19 marca 2016
Język: Polski
Liczba stron: 163
Rozmiar pliku: 12,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 163
Rozmiar pliku: 27,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 100
Rozmiar pliku: 82,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment PDF
7,89 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI, PDF

Opis

Drodzy Czytelnicy!

Czasy Tudorów nieodmiennie kojarzą się z dworem Henryka VIII, Sinobrodego skazującego na śmierć swoje żony, intrygami i polityką, ale to tylko jeden z aspektów ówczesnego życia.

Niniejszy numer naszego czasopisma pokazuje, że życie toczyło się również poza królewskim dworem. Z dala od wielkich spraw ludzie kochali i nienawidzili, w zaciszu alkowy małżonkowie łamali kościelne prawidła nakazujące współżycie wyłącznie w celach prokreacji, uwiedzione panny na wydaniu poznawały smak zakazanej miłości, a służba uwijała się jak w ukropie, aby zadowolić swoich panów.

Szczególnie gorąco było w ogromnych pałacowych kuchniach, gdzie unosił się zapach pieczonych, duszonych i gotowanych potraw, które w wielkich ilościach trafiały potem na królewskie i arystokratyczne stoły. Niektóre z tych dań nie tylko wybornie smakowały, ale miały sprzyjać leczeniu oziębłości lub niepłodności. Podniesieniu libido służyło wiele ziół, warzyw i owoców, w tym pospolity ziemniak, którego zalety wychwalał sam Szekspir, uważny obserwator ówczesnej obyczajowości i zarazem bohater kilku naszych tekstów.

A co, jeśli przysmaki w przypadku oziębłej lub bezpłodnej pary zawiodły? Wówczas pozostawała modlitwa bądź potępiane przez Kościół czary. W numerze wyjaśniamy, że angielskie czarownictwo było bliskie obrzędom magicznym, i choć kładło nacisk na zdolności czarownicy do rzucania uroków, pozostawało dalekie od koncepcji wiedźmy oddającej cześć diabłu, czym różniło się od idei czarownictwa znanego w Europie kontynentalnej.

Czarów i afrodyzjaków nie potrzebowała jednak młoda i zdrowa młodzież, która mogła się nawzajem uwodzić w tańcu. Jako że od panien na wydaniu wymagano nienagannej reputacji, parkiet stawał się jedynym miejscem, gdzie młodzi mogli pozwolić sobie na bliskość bez narażania się na plotki. Wychowanie dziewcząt w owych czasach było niezwykle surowe, lecz jak pokazujemy w numerze, te bardziej temperamentne i odważne niewiele robiły sobie z zakazów i jeśli miały okazję, zdarzało im się uprawiać zakazany seks. Jedną z takich panien była Katarzyna Howard, piąta żona Henryka VIII, którą przedmałżeńskie romanse i swoboda obyczajów doprowadziły w końcu pod katowski topór.

Ponadto w numerze pokazujemy losy Małgorzaty Beaufort i Małgorzaty Tudor oraz wpływowego kardynała i dyplomaty Tomasza Wolseya. Nie mniej ciekawie przedstawia się także wątek rycerza z pistoletem w armii Tudorów i księcia Edwarda Długonogiego, następcy angielskiego tronu, który omal nie zginął z rąk zamachowca podczas swojej wyprawy do Ziemi Świętej.

Spis treści

Agnieszka Sukiennik
KATARZYNA HOWARD – „RÓŻA BEZ KOLCÓW”

Barbara Faron
ŻYCIE SEKSUALNE TUDORÓW

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
AFRODYZJAKI W CZASACH TUDORÓW

Barbara Faron
NIEWINNE I DZIEWICZE? PANNY Z WYŻSZYCH SFER

Małgorzata Bartyś
HAMPTON COURT PALACE – KRÓLEWSKA KUCHNIA TUDORÓW

Leszek Molendowski
TOMASZ WOLSEY KARDYNAŁ I DYPLOMATA

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
PRAWDZIWA MIŁOŚĆ W CZASACH TUDORÓW ZACZYNAŁA SIĘ… NA PARKIECIE!

Magdalena Loska
BALLADY BROADSIDE – PRZEBOJE MUZYKI POPULARNEJ W DAWNEJ ANGLII

Barbara Faron
CZY ELŻBIETA I KUPIŁA PERŁY BARBARY RADZIWIŁŁÓWNY?

Barbara Faron
CZAROWNICTWO W EPOCE TUDORÓW

Anna Wiśniewska
MAŁŻEŃSKIE PERYPETIE KRÓLOWEJ MAŁGORZATY

Klaudia Kobylańska
MAŁGORZATA BEAUFORT – ŚWIĘTA IKONA TUDORÓW

Artur Foryt
DŻIHAD KONTRA KSIĄŻĘ ALBIONU

Artur Foryt
HAMLET I SZEKSPIR

Magdalena Loska
WILLIAM SZEKSPIR I FILM

Magdalena Loska
SPACER PO STRATFORDZIE, RODZINNYM MIEŚCIE SZEKSPIRA

Leszek Molendowski
RYCERZ Z PISTOLETEM W ARMII TUDORÓW

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »