Towards the Conceptualization of the Sphere of Interpersonal Relations in Amharic - Ewa Wołk

Towards the Conceptualization of the Sphere of Interpersonal Relations in Amharic

Ewa Wołk

12,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
ISBN 978-83-235-2850-0
Data wydania 2008
Język: Angielski
Liczba stron: 9
Rozmiar pliku: 1,9 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
12,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Praca sytuuje się w językoznawczych nurtach socjolingwistyki i pragmatyki językowej i dotyczy grzecznościowych wyrażeń językowych oraz ich uwarunkowań kulturowych, pokazanych na przykładzie języka amharskiego. Kontekst kulturowy, wyznaczający poprawność pragmatyczną struktur językowych, odnosi się do wielowiekowych tradycji Cesarstwa Etiopskiego, mocno zakorzenionego chrześcijaństwa, ale też zmian znaczonych epoką socjalizmu i przemian demokratycznych, z pozostającą w tle, ale przecież istotną, rzeczywistością afrykańską.

Autorka kładzie nacisk na zmiany językowe, które są śladem zmian w życiu społecznym, politycznym i kulturowym, analizując je głównie pod kątem funkcji i dystrybucji form adresu. Tzw. adresatywy postrzega jako kombinację środków leksykalnych i gramatycznych i pokazuje zmiany, jakie zachodzą w ich stosowaniu w wyniku przekształceń historycznych w społeczeństwie etiopskim.
Publikacja w języku angielskim.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »