Spacery po Rzymie - Ewa Bieńkowska

Spacery po Rzymie

Ewa Bieńkowska

21,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo
ISBN 978-83-60046-48-7
Data wydania 2013
Język: Polski
Liczba stron: 223
Rozmiar pliku: 802,8 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 223
Rozmiar pliku: 720,0 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
21,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

„Po co jeżdżę do Rzymu? Jeżdżę tutaj dla dzieł sztuki, które szczególnie przemawiają do serca. Dla tego dzieła sztuki, jakim są najpiękniejsze dzielnice miasta, całe szlaki zabudowy: place, ulice, pałace, fontanny, kościoły. Dla rzeki gęsto obsadzonej platanami, przez które rysują się wzgórza drugiego brzegu. Dla szybkiego espresso na stojąco obok mego pensjonatu, dla możliwości wypicia białego wina przed półkolistym krużgankiem Santa Maria della Pace. Dla via Giulia w deszczu, kiedy z witek dzikiego wina zwieszających się z łuku nad ulicą kapią szkliste krople” – pisze w „Spacerach po Rzymie” znana historyk sztuki i literatury.

Autorka oprowadza czytelników po kościołach, które są świadkami nie tylko wiary, lecz także upływającego czasu. Jej eseje opowiadają o patronach i budowniczych świątyń oraz dziejach pereł architektury, wprowadzają także w atmosferę rzymskich ulic, na których nowoczesność miesza się ze starożytnością.

Książka stanowi eseistyczny przewodnik po ulubionych miejscach Rzymu. Jest zbudowana z 16 rozdziałów. Oprócz historycznego prologu i autobiograficznego epilogu, są one skomponowane tak, że każdy zawiera jedną trasę spacerową przez miasto, przy której znajdują się najznakomitsze zabytki Rzymu chrześcijańskiego.

Spis treści

Chytrość Konstantyna

Moje pielgrzymki

San Clemente

Wzgorze Celio

Wokoł Forum

Podwójna Niedziela Palmowa

Święty Paweł za Murami

Na tropie mozaik

W kolanie Tybru

Triumf baroku

Gianicolo

Colle Oppio

Pielgrzymka do Siedmiu Kościołów

Fasady i wnętrza

Odkrycie

Pożegnanie

Nota wydawcy

Metryczka książki

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »