Sens - psychologia dla ciebie - Opracowanie zbiorowe

Sens - psychologia dla ciebie

Opracowanie zbiorowe

9,99 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo
ISBN
Data wydania 9 listopada 2021
Język: Polski
Liczba stron: 125
Rozmiar pliku: 15,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
9,99 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Temat Numeru poświęcamy introwertyzmowi. Nieprzypadkowo właśnie teraz, bo – jak wyjaśnia redaktor naczelna Joanna Olekszyk –  to chyba najbardziej introwertyczna pora roku. „Postanowiliśmy ukazać go w pełnym świetle, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, ale koncentrując się na tych ostatnich” – pisze dalej we wstępniaku do grudniowego wydania. Dlatego poświęcony im blok artykułów nazwaliśmy „Cicha moc”. Skąd się ona bierze i jak ją odkryć u siebie, ale i wycofanych na pozór bliskich? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć z pomocą psychologów i doradców. Cechy osobowości introwertycznej przybliża psycholożka kliniczna i autorka książek Stephanie Stahl. O tym, że introwertyk introwertykowi nierówny przekonuje psycholożka Hanna Samson. Psychoterapeutki Katarzyna Miller i Ewa Klepacka-Gryz wyjaśniają w dwóch kolejnych tekstach, że skrajny ekstrawertyzm jest bardzo płytki i relacje z introwertykami niosą wiele dobrego, więc warto poznać ich „instrukcję obsługi”. Doradczyni zawodowa Sandra Bichl zachęca z kolei do wykorzystania potencjału introwertyka w pracy. Nawet jeśli wymaga to wiele wysiłku –  dla dobra organizacji warto go zrobić.

Nieprzypadkowo również na naszą okładkę trafiła Wisława Szymborskiej (autorką okładkowej ilustracji jest nasza redakcyjna koleżanka Ada Dziewulska –  ta sama, która stworzyła grafiki do kart emocji „Poznaj siebie” przygotowanych przez Katarzynę Miller wraz z Joanną Olekszyk). „Zwierzanie się publiczne to jest jakieś gubienie swojej własnej duszy. Coś trzeba zachować dla siebie. Nie można tak wszystkiego rozsiewać” – tłumaczyła. Klasyczna introwertyczka! W 25-lecie otrzymania przez poetkę literackiej Nagrodę Nobla wydawnictwo Znak proponuje książkę „Ćwiartka Szymborskiej, czyli Lektury Nadobowiązkowe”. Wyboru zawartych w niej felietonów dokonał Jacek Dehnel, z którym o pracy nad tą książką i samej Wisławie Szymborskiej rozmawia Joanna Olekszyk. „Wielkie wiersze są wielkie właśnie dlatego, że można je na nowo odczytywać w innych okolicznościach. I im dłużej działają, tym można powiedzieć, że są bardziej udane. Bo to znaczy, że przy wszystkich przemianach ludzkości i świata, w którym żyjemy, ktoś napisał coś, co tej świeżości nie straciło i nadal jest cennym komentarzem do tego, co nas otacza”  – mówi w wywiadzie autor wyboru.

Introwertyzm w innej (kociej) postaci pojawia się także w Temacie Specjalnym, czyli drugim comiesięcznym bloku tematycznym, tym razem zatytułowanym „Zwierzęta a my”.  Kot w centrum stawia siebie, co czyni go silnym i zdystansowanym –  powtarzamy za Carlem Gustavem Jungiem. Czego możemy się od niego nauczyć? Choćby tego, żeby nie iść na zgniłe kompromisy... Do brania przykładu ze zwierząt  –  dzikich, owszem, ale kto powiedział, że kot to zwierzę w pełni udomowione?  –  zachęca praktyk szamanizmu Robert Rient, pisząc: „Dzikość oznacza podążanie własną ścieżką, a ta ścieżka jest fascynująca”. Jednak dzikość to tylko część naszej natury – warto zatem wśród zwierząt poszukać również przewodnika naszego udomowionego ja. Najlepszym z nich będzie pies, mistrz wyczulenia na emocje przyjaciół, nieoceniający i zawsze gotowy, by ich wspierać.

W grudniowe wydaniach SENSu temat relacji ma kilka planów: numery ukazują się w listopadzie, gdy w pamięci odżywają wspomnienia o bliskich nieobecnych, a dotyczą miesiąca, w którym obchodzimy najbardziej rodzinne święta – Boże Narodzenie. A te – paradoksalnie, można by powiedzieć  – często również ujawniają nasze relacyjne tęsknoty i braki. Jak je zaspokoić? O dopasowaniu w związku opowiada psychoterapeuta Jacek Masłowski. Do nieoceniania swoich dzieci, staniu za córka i synem w każdy okolicznościach i budowaniu poczucia akceptacji, które pozwoli nastolatkom stawić czoło trudnościom dojrzewania nawołują instruktorka arteterapii Anna Merska-Mitan oraz psychiatra Joanna Puchała.

Ponadto w numerze stałe rubryki, m.in.:

  • Seksualnie – wywiad z dr Sylwią Jędrzejewską nie pozostawia wątpliwości: naszym najbardziej seksownym organem jest... mózg.
  • Filmoterapia z SENSem – o byciu sobą na przekór światu i ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami rozmawają filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland na przykładzie ukazanej w filmie „Bo we mnie jest seks” Kaliny Jędrusik.
  • Mentorki. Do swojej alchemicznej pracowni zaprosiła nas jubilerka Sabina Wałęcka.
  • Psychoastrologiczny portret –  to zodiakalny Strzelec dostał od dobrych wróżek róg obfitości w prezencie na urodziny.
  • Nacje mają swoje racje dlaczego Portugalczyków nie można wkładać do jednego worka z innymi południowcami?
  • Ekomisja – Ałbena Grabowska wyjaśnia, ile podwarszawskiego Brwinowa w nowej powieści „Stulecie Winnych. Początek”
  • Informator o warsztatach rozwoju, a także filmy i książki rozwojowe oraz wydarzenia, którym warto poświęcić uwagę.

Każdy numer SENSu jest inny, ale łączy je to, że...  „w Temacie Numeru, jak i innych tekstach staramy się przekazać Wam jedno: jesteście OK! Właśnie tacy, jacy jesteście” – kończy swój wstępniak Joanna Olekszyk.

Dołączając się do tego apelu, życzymy Czytelnikom wielu emocji przy odkrywaniu, jak fajnie jest być wewnątrz (także siebie),

Redakcja magazynu SENS

Spis treści

SENSOWNY POCZĄTEK
4 Listy do psychologa Odpowiada Ewa Klepacka-Gryz
8 Psychonewsy Inspiracje, rozwojowe wskazówki, ćwiczenia oraz filmy i seriale
14 Postać z SENSem Wisława Szymborska „Wszystko, co mam do zakomunikowania, jest w moich wierszach”
temat numeru cicha moc, czyli o zaletach introwersji
22 W swoim świecie Cechy osobowości introwertycznej przybliża psychoterapeutka Stefanie Stahl
28 Ci inni Czujesz się inna i to cię niepokoi? Niepotrzebnie – pisze psycholożka Hanna Samson
32 Inny rodzaj rozmowy Czy to są łatwe czasy dla introwertyków? Pytamy psycholożkę Katarzynę Miller
36 Kochaj mnie ciszej Terapeutka Ewa Klepacka-Gryz o związku skrajnej ekstrawertyczki z introwertykiem
40 Głębiej ukryte Wykorzystanie potencjału introwertyka jest bardzo wartościowe dla organizacji – przekonuje doradczyni zawodowa Sandra Bichl
relacje
44 Damsko-męskie Mężczyzna powinien wykazać się dziś większym zaangażowaniem – mówi psychoterapeuta Jacek Masłowski
48 Seksualnie Co dzieje się w naszej głowie na widok atrakcyjnej osoby – wyjaśnia dr Sylwia Jędrzejewska
52 Wychowanie z SENSem Obcowanie ze sztuką rozbudza ciekawość dzieci – mówi instruktorka Anna Merska-Mitan
56 Nacje mają swoje racje Portugalia
60 Kryzysy nastolatków O trudnościach młodzieży z dysforią płciową rozmawiają Marta Szarejko i Joanna Puchała
praca
66 Mentorki Biżuteria to coś, o czym ludzie marzą – mówi złotniczka Sabina Wałęcka
70 Szkoła umiejętności Wkładając mniej wysiłku, można osiągnąć lepsze wyniki
rozwój
72 Historia osobista Anders Bortne i jego 18 lat bezsenności
76 Psychoastrologia Archetyp Strzelca
80 Moc kobiet – rubryka Ewy Klepackiej-Gryz
82 Informator o warsztatach rozwoju
rozwój przez sztukę
84 Wywiad Reżyser Paolo Sorrentino o tym, co zawdzięcza rodzinnemu miastu, swoim mentorom oraz pewnej piłkarskiej legendzie
88 Recenzje Książki z SENSem
90 Zdarzenia Warto posłuchać i zobaczyć
92 Filmoterapia O filmie „Bo we mnie jest seks” rozmawiają Grażyna Torbicka i Martyna Harland
Zwierzęta a my
96 Metoda Jak odkryć dzikie zwierzę w sobie – podpowiada dziennikarz i praktyk szamanizmu Robert Rient
100 Koty Jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy nie szli na zgniłe kompromisy?
104 Psy Jak rozumieć ich skomplikowane komunikaty i emocje?
świadome życie
108 Zjawisko Czym jest moda cyrkularna – pytamy Zosię Zochniak
112 Bliżej natury Prezentownik

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »