Sens - psychologia dla ciebie - Opracowanie zbiorowe

Sens - psychologia dla ciebie

Opracowanie zbiorowe

10,99 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo
ISBN
Data wydania 11 stycznia 2023
Język: Polski
Liczba stron: 124
Rozmiar pliku: 10,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
10,99 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Pokochaj siebie, żeby pokochać innych apelujemy w lutowym Temacie Numeru. Miłość do siebie jest kojarzona z egocentryzmem, samolubnością, prywatą czy nawet narcyzmem i zrachowaniami aspołecznymi. Zupełnie niesłusznie, bo bez tego, co na miłość się składa, czyli m.in. szacunku dla własnych potrzeb, wartości, priorytetów, także innym nie dajemy przyzwolenia, by byli sobą. I w rezultacie: zamiast działać z miłości, z wolnego wyboru, zmuszamy się do różnych rzeczy, a wynikającą z tego frustrację wylewamy na siebie wzajemnie.

Na czym polega postawa miłości do siebie?

• Bądź swoim najlepszym przyjacielem. Czy komuś bliskiemu, kto właśnie doświadczył rozstania albo straty, powiedzielibyśmy, że po prostu nie zasługuje na miłość́ i szczęście? Oczywiście, że nie, bo to wbrew zdrowemu rozsądkowi. Dlaczego zatem zachowujemy się tak w stosunku do siebie?!

• Dagny Kurdwanowska , psychogerontolożka i autorka książki „Uważna, czuła i odważna. Jak pielęgnować w sobie dobro” opowiada o swoim rozwoju. „Dopiero powrót do domu  z powodu jednoczesnej choroby mamy, ojca i babci dał mi szansę na zmianę̨ stosunku do siebie” – mówi w wywiadzie.

• Psycholożka Megan Logan proponuje autorską metodę odkrywania zdrowej miłości do siebie   „Dopiero wtedy odnajdziesz spokój, wykorzystasz swój potencjał i stworzysz autentyczne relacje. Jeśli wszyscy bylibyśmy szczerzy i wrażliwi na swoje emocje, przełożyłoby się̨ to na o wiele bardziej wartościowe związki i relacje”  –  zachęca w przewodniku dla kobiet „Pokochaj siebie”

• Miłość do siebie z męskiej perspektywy przedstawia psychoterapeuta Zbyszek Miłuński. „Język mężczyzn nie zna określenia miłość́ do siebie, ponieważ̇ wzorzec męski nie jest zbudowany na miłości, tylko na przemocy” – wyjaśnia ekspert. Co radzi tym, którzy zaczynają̨ odkrywać́ potrzebę̨ samoopieki? „Zacznijcie szczerze rozmawiać́, zamiast poklepywać́ się z kumplami po plecach, udając, że wszystko w porządku”

 

W naszym drugim bloku tematycznym, tzw. Temacie Specjalnym podpowiadamy, jak przetrwać zimę w dobrym zdrowiu psychicznym. Odwołujemy się do hygge, koncepcji dobrostanu rodem z Danii, gdzie liczą się drobne radości, blisko natury, kontakt z życzliwymi ludźmi.

• Bawmy się! Dorośli rezygnują z zabawy, koncentrując się na byciu efektywnym i tzw. poważnych sprawach. Tymczasem – i to niezależnie od wieku – rozrywka w dobrym towarzystwie pobudza naszą kreatywność́, a to daje poczucie szczęścia, przyjemności. A poza tym buduje więzi międzyludzkie.

• Brytyjska felietonistka Hannah Jane Parkinson przekonuje, że naszym zasięgu jest całkiem sporo drobnych przyjemności, które – jak potwierdza wiele badań – są skutecznym sposobem na poprawę̨ nastroju, zwłaszcza gdy jesteśmy zestresowani.

• Trener personalny Igor Bilinskyi zachęca do aktywności fizycznej w plenerze. „Liczy się̨ każdy, dosłownie każdy ruch na świeżym powietrzu. To może być́ nawet wyjście w porze lunchu z biura na 15 minut do pobliskiego parku. Łapiemy wtedy światło, a każdy promień́ słońca o tej porze roku jest na wagę̨ złota, to witamina D3, poza tym podnosimy się̨ z pozycji siedzącej, wstajemy od komputera, to już̇ coś. Zero nakładu, wiele korzyści” – motywuje.

 

 

Jak zazwyczaj, znaczną część SENSu poświęcamy tematom związanym z rozwojem i relacjami,  w tym numerze nasze stałe rubryki, mi.in.

 

• „Damsko-męskie” –  psychoterapeuta Jacek Masłowski wyjaśnia, skąd się bierze lęk przed bliskością i jak uwolnić się od niego w dorosłym życiu;

• „Rozmowy o seksie” – dr.hab. Michał Lew-Starowicz tłumaczy mechanizmy cyberseksu;

• „Nurty terapeutyczne” – reguły terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach przedstawia praktykująca ją psycholożka i terapeutka Ewa Majchrowska

• „Za i przeciw” – felieton prof. Bogdana de Barbaro

• „Moc kobiet” – O to, czy pracować́ nad sobą̨ czy częściej odpuszczać́? Dążyć do tego, by ogarniać́ wszystko, czy jednak pogodzić́ się z tym, że to niemożliwe? – psychoterapeutkę Katarzynę Miller pyta redaktorka naczelna „Zwierciadła” Joanna Olekszyk

 

Ponadto w styczniowym wydaniu m.in.

• filmoterapia –  filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland rozmawiają o filmie „Chleb i sól”;

• rozmowa psycholożek Ewy Klepackiej-Gryz i Anny Rogowskiej na temat duchowości w psychoterapii. „Po pandemii psychoterapia przeszła transformację. Coraz więcej osób przychodzi do gabinetu terapeuty nie z konkretnym problemem, ale... z cierpiącą duszą” – mówią terapeutki;

• wywiad z prof. Markiem Krzystankiem o wypaleniu zawodowym z perspektywy psychiatrii;

• psychoterapeutka Anna Cyklińska wyjaśnia, jakie znaki wskazują na to, że żałoba może stać się depresją.

 

• polecania książek, filmów i warsztatów rozwojowych.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »