Rachunkowość w oświacie -

Rachunkowość w oświacie

149,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Infor
ISBN 978-83-8268-637-1
Data wydania 13 sierpnia 2024
Język: Polski
Liczba stron: 285
Rozmiar pliku: 2,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
149,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Jednostki oświatowe należące do sektora finansów publicznych są zobowiązane do prowadzenia rachunkowości na zasadach określonych w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości, z uwzględnieniem szczególnych uregulowań wynikających z ich przynależności do sektora finansów publicznych – zawartych w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych.
Przepisy te zobowiązują jednostki oświatowe do posiadania właściwej dokumentacji regulującej gospodarkę finansową jednostki, opisującej zasady rachunkowości obowiązujące w jednostce, w tym zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Podstawowym aktem wykonawczym, który determinuje zasady ewidencji księgowej w jednostkach oświatowych, jest rozporządzenie Ministra Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Akt ten nakłada na jednostki oświatowe obowiązek stosowania zakładowego planu kont stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tych jednostek.

W publikacji „Rachunkowość w oświacie” przedstawiono kwestie dotyczące:
• gospodarki finansowej jednostek oświatowych – m.in. planu finansowego, wydzielonego rachunku dochodów,
• rachunkowości – m.in. szczególnych zasad rachunkowości dla tych jednostek,
• zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych,
• ewidencji typowych zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych.

Całość dopełnia szczegółowa analiza sprawozdania finansowego, zawierająca opis podstawowych zasad jego sporządzania, a także tabelaryczne zestawienia obrazujące:
• przeksięgowanie przychodów i kosztów na dzień 31 grudnia (zarówno dla jednostek prowadzących ewidencję tylko w zespole 4, jak i w zespołach 4 i 5),
• powiązanie pozycji rachunku zysków i strat z kontami ewidencji księgowej,
• powiązanie kont kosztowych z paragrafami klasyfikacji budżetowej dla szkoły lub placówki oświatowej (z uwzględnieniem paragrafów stosowanych w związku z pomocą obywatelom Ukrainy – m.in. 435, 437, 484, 485 oraz 486),
• powiązanie niektórych pozycji zestawienia zmian w funduszu szkoły lub placówki oświatowej z kontami księgowymi,
• powiązanie poszczególnych pozycji bilansu szkoły lub placówki oświatowej z saldami kont księgowych.

Ponadto w publikacji „Rachunkowość w oświacie” poruszono problematykę najmu powierzchni oraz opłat za posiłki. Przystępnie wyjaśniono regulacje obowiązujące w zakresie zorganizowania posiłku w szkole (z uwzględnieniem obowiązków dyrektora szkoły), jego rozliczania oraz pobierania opłat od rodziców. Szeroko omówione też zostały zasady naliczania podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży posiłków nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym.
Opracowanie zawiera ponad 160 przykładów ewidencji księgowej typowych operacji gospodarczych występujących w jednostce oraz przydatne wzory dokumentów.

Książka jest najbardziej aktualną na rynku pozycją omawiającą różnego rodzaju aspekty finansowe w oświacie. Poruszono w niej także tematykę zakresu z najnowszego przedsięwzięcia ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – „Podróże z klasą”.


O AUTORKACH:
Magdalena Grotkiewicz – prawnik specjalizujący się w tematyce finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej, redaktor prowadzący „Rachunkowość Budżetową”.
Renata Niemiec – finansista z długoletnim stażem pracy w jednostce samorządu terytorialnego oraz doświadczeniem w zakresie finansów i rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych; obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej.