Przeciwdziałanie przestępstwom popełnianym przez osoby będące pod wpływem alkoholu - Małgorzata Czarkowska

Przeciwdziałanie przestępstwom popełnianym przez osoby będące pod wpływem alkoholu

Małgorzata Czarkowska

169,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo C. H. Beck
ISBN 978-83-8235-596-3
Data wydania 2021
Język: Polski
Liczba stron: 171
Rozmiar pliku: 1,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
169,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Znaczna część przestępstw popełniana jest pod wpływem alkoholu, ewentualnie w związku z nadużywaniem bądź uzależnieniem od niego, co współcześnie stanowi coraz poważniejszy problem społeczny. Przeciwdziałanie temu zjawisku wymaga wielopłaszczyznowego i kompleksowego podejścia. Niezbędne jest zastosowanie instrumentów, które realnie wpłyną na zachowanie sprawców, a w konsekwencji powstrzymają ich od powrotu do przestępstwa.

Cennym walorem monografii jest interdyscyplinarne podejście do kwestii przeciwdziałania przestępstwom popełnianym pod wpływem alkoholu, uwzględniające nie tylko aspekt prawny tej problematyki, ale i medyczny.

W publikacji przedstawiono istniejące formy działania organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości i innych wybranych instytucji mających istotne znaczenie w przeciwdziałaniu tym przestępstwom, ukierunkowane zwłaszcza na ograniczenie spożywania alkoholu przez sprawców. Prezentując dostępne w niniejszym zakresie instrumenty prawne Autorka odwołała się m.in. do prawa karnego materialnego, procesowego, wykonawczego oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także do takich dyscyplin naukowych jak psychologia i medycyna.

Publikacja skierowana jest przede wszystkim do prawników praktyków – sędziów, prokuratorów, radców prawnych, adwokatów, a także osób i instytucji zajmujących się ww. problematyką, w szczególności członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, kuratorów sądowych, funkcjonariuszy Policji.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »