Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy? - Amy Webb

Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?

Amy Webb

79,90 zł67,92 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo
ISBN 978-83-8175-492-7
Data wydania 24 luty 2023
Język: Polski
Liczba stron: 448
Rozmiar pliku: 2,5 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 448
Rozmiar pliku: 6,4 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment MOBI
79,90 zł67,92 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Trendy przyszłości. Następna granica, którą przekroczymy dzięki technologii, znajduje się wewnątrz naszych ciał.

Biologia syntetyczna zrewolucjonizuje sposób, w jaki będziemy diagnozować choroby, przeciwdziałać starzeniu się organizmów, budować domy, rozmnażać się, a także to, co będziemy jeść. Ta błyskawicznie rozwijająca się dziedzina – wykorzystująca komputery do modyfikowania lub pisania DNA od podstaw – stworzyła przełomowe rozwiązania, takie jak szczepionki mRNA przeciwko COVID-19, zapłodnienie in vitro czy laboratoryjną hodowlę mięsa, które smakuje jak prawdziwe. A w ciągu najbliższej dekady pozwoli nam z łatwością programować najlepszy superkomputer świata – żywą komórkę i nadawać jej nowe zdolności. Dzięki biologii syntetycznej będziemy mogli stawić czoło globalnym problemom i kryzysom m.in.: chorobom cywilizacyjnym, zmianom klimatu, niedoborom żywności czy ograniczonemu dostępowi do paliwa.

Projekt Genesis. Jak biologia syntetyczna pomoże nam naprawić nasz świat, uchronić się przed chorobami i rodzić zdrowsze dzieci.

Amy Webb i Andrew Hessel dokonują przekrojowej analizy nadchodzącej epoki biologii syntetycznej. Przyglądają się fuzji biologii i komputerów, która ma na celu stworzenie nowego, lepszego kodu genetycznego, który zmieni dotychczasowe reguły gry rządzące naszą rzeczywistością. Skupiają się nie tylko na nadchodzących zagrożeniach i dylematach moralnych wynikających z projektowania życia, ale także na ogromnych możliwościach, jakie mamy w zasięgu ręki: od wyleczenia się z poważnych chorób poprzez personalizowane leki po mięso bez zabijania zwierząt. Rozwiązania biotechnologiczne mogą pomóc poradzić sobie z najbardziej palącymi problemami świata, takimi jak rozprzestrzenianie się plastiku w oceanach, nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych czy też stale aktualne ryzyko pojawienia się groźnych wirusów i kolejnych pandemii.

Czytając ich książkę, dowiesz się m.in.:

- jak szybko (lata? dekady?) będziesz w stanie kontrolować swoje genetyczne przeznaczenie i edytować swój kod jak arkusz Excela;

- czy ludzie zaczną żyć dwukrotnie dłużej i jaki to może mieć wpływ na społeczeństwo;

- jak inwestycje wpłyną na kształt tworzącej się biogospodarki;

- które firmy mogą wygrać w wyścigu biotechnologicznym;

- że najświeższe sushi na świecie może być wkrótce hodowane w laboratorium w Nebrasce;

- że komórki można zaprogramować tak jak komputery;

- oraz że wirusy niekoniecznie są naszymi wrogami.

Poznasz też pięć intrygujących scenariuszy przyszłości: przeczytasz przewodnik gastronomiczny z 2037 roku, dowiesz się, jak FBI zareagowało na wyciek śmiercionośnego patogenu z laboratorium, poznasz 90-latków, którzy nie chcą przejść na emeryturę, i będziesz śledzić przebieg konkursu zorganizowanego przez Elona Muska w ramach przygotowań do kolonizacji Marsa.

Przyszłość budujemy codziennie, dokonując wyborów.

Biologia syntetyczna umożliwi wielką transformację ludzkości – transformację, która już się rozpoczęła. Wkrótce życie nie będzie tylko dziełem przypadku, lecz wynikiem projektowania, selekcji i wyboru. Jeśli dzisiaj pogłębimy nasze rozumienie biologii syntetycznej i wypracujemy strategię jej wykorzystania, będziemy mogli sprawić, iż nieuchronny postęp w dziedzinie genetyki pomoże ludzkości, zamiast nieodwracalnie jej zaszkodzić.

Książka Projekt Genesis dotyczy również ciebie i twojego życia oraz decyzji, które będziesz musiał podjąć. Czy zsekwencjonować swoje DNA? Czy zaszczepić swoje dziecko preparatem mRNA? Czy jeść mięso hodowane w bioreaktorach? A jeśli planujesz zostać rodzicem, czy zamrozić jajeczka albo na podstawie wyników badań genetycznych wybrać najsilniejszy z powstałych zarodków? Czy edytować swój kod genetyczny i wyeliminować z niego choćby takie problemy jak choroby genetyczne? Stoimy w obliczu rewolucyjnych zmian i warto już dziś uzupełnić wiedzę oraz przeformułować nasz sposób myślenia, by odpowiadał coraz szybciej zmieniającym się realiom.

Spis treści

Wstęp | 11

Wprowadzenie. Czy życie powinno być dziełem przypadku? | 17

Część I

Początek

Rozdział 1. Złym genom mówimy nie | 33

Rozdział 2. Wyścig do linii startu | 55

Rozdział 3. Cegiełki życia | 79

Rozdział 4. Bóg, George Church i (prawie) mamut włochaty | 105

Część II

Teraźniejszość

Rozdział 5. Biogospodarka | 133

Rozdział 6. Era biologiczna | 159

Rozdział 7. Dziewięć zagrożeń | 197

Rozdział 8. Historia złotego ryżu | 245

Część III

Scenariusze przyszłości

Rozdział 9. Odkrywanie nowych możliwości | 271

Rozdział 10. Tworzenie nowego życia z Wellspring | 279

Rozdział 11. Co się stało, kiedy zlikwidowaliśmy starość | 287

Rozdział 12. „Gdzie dobrze zjeść w 2037 roku”

według Akiry Golda | 299

Rozdział 13. Podziemia | 309

Rozdział 14. Notatka służbowa | 325

Część IV

Droga do przyszłości

Rozdział 15. Nowy początek | 337

Epilog | 377

Podziękowania | 379

Przypisy | 385

Bibliografia | 427

O autorach | 445

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »