Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego - Jacek Pomorski

Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego

Jacek Pomorski

34,00 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Wydawnictwo PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
ISBN 978-83-8196-258-2
Data wydania 1 stycznia 2021
Język: Polski
Liczba stron: 135
Rozmiar pliku: 2,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 135
Rozmiar pliku: 1,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
34,00 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Opis

Damsko-męskie zawirowania sprawiają, że główny bohater ucieka z Warszawy do czeskiej Pragi, z którą ma romans od Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku. W ironicznej literackiej grze, którą są Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego, „złote miasto” staje się sceną, planem filmowym i akuszerką narodzin książki. Kluczem są na nowo odczytana postać Don Giovanniego z głośnej praskiej opery z 1787 roku, a także postaci Mozarta, Hrabala, Kafki. W motywach ich dzieł przeglądają się męskie marzenia i wrażliwość, zmieniające się role kobiet i mężczyzn doby feminizmu. Tak jak w oknach praskich pałaców i kamienic, tramwajów, w premierze słynnego Divadlo pod Palmovkou, w kuflach i butelkach czeskiego piwa.

 

Praskie święta radości to szalona wyprawa przez czeską stolicę, marzycielska i jednocześnie nasycona głęboką wiedzę o cudownym mieście nad Wełtawą, pełna fantastycznych przygód i spotkań, z Hrabalem, Mozartem i jego Don Giovannim, Miłoszem i innymi sławnymi postaciami z literatury, muzyki i historii. Jest to olśniewająca fantasmagoria, pisana z ironią i dowcipem. Świetna lektura pachnąca wielką miłością do stolicy Czech i jej mieszkańców. Nie wyobrażam sobie lepszego i zabawniejszego przewodnika po Pradze i jej cudownych knajpach.

Martin Pollack, pisarz austriacki, tłumacz m. in. Ryszarda Kapuścińskiego

 

Zalogowałam się w tej historii od pierwszego zdania. To jest opowieść o męskiej wrażliwości. Polecam!

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka, librecistka

 

Z niezwykłym smakiem i wielką erudycją, z ironią, ale i pogodą ducha, autor opowiada o Europie, Mitteleuropie. Od Don Giovanniego po Hrabala. Główny bohater to wieczny wędrowiec po szlakach między Pragą a Wiedniem. Praskie to także świetny portret polskiej inteligencji.

Jerzy Stuhr, aktor, reżyser

 

Po przeczytaniu Praskich świat radości natychmiast chcę się jechać do Pragi. Mężczyzna w kryzysie egzystencjalnym, warszawiak, odkrywa przed nami stolicę Czech, z którą ma romans, rozmyślając o życiu, o kobietach – żonie, córce, matce, innych. O pożądaniu. O pragnieniu pisania, kochania, życia. Jak zapomnieć o przemijaniu? Może nad kufelkiem piwa w towarzystwie wyśnionych kompanów – Don Giovanniego, Kafki, Hrabala? Ta książka jest jak szalona przejażdżka tramwajem numer 10 na Libeń – miesza się zwykłe życie i magia. Ach, jechać takim tramwajem i przeżyć nagłe olśnienie szczęścia! Czasami tyle wystarczy, by odnaleźć sens.

Paulina Reiter, „Wysokie Obcasy”

 

Co mają wspólnego Faust, Don Giovanni i Bohumil Hrabal? Warszawski koneser praskiej kultury i piwa zaprasza czytelników na intelektualną karuzelę w Pradze.

Anna Šašková Plasová, tłumaczka czeskiego wydania

Spis treści

Rozdział 1. Jestem bliżej ciebie niż ty mnie
Rozdział 2. Kulisy wizyty pana Hrabala w Warszawie
Rozdział 3. Myśli z kąta
Rozdział 4. Dziesiątką przez Vinohrady
Rozdział 5. Praska rurka i lody ze śmietaną
Rozdział 6. Trio praskich tenorów
Rozdział 7. Libeňski Arlekin
Rozdział 8. Wiedeński koncert noworoczny
Rozdział 9. Tylko czarne klawisze
Rozdział 10. Zaginiona książka doktora Freuda
Rozdział 11. Fontanna radości
Rozdział 12. Było ich dwóch
Rozdział 13. Praska sztuka performansu
Rozdział 15. Jeśli kogoś kochasz
Rozdział 16. Praskie święto pojednania
Nota o autorze