Praca zdalna. Obowiązki i uprawnienia pracowników i pracodawców - Opracowanie zbiorowe

Praca zdalna. Obowiązki i uprawnienia pracowników i pracodawców

Opracowanie zbiorowe

84,00 zł71,40 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Infor
ISBN 978-83-8268-582-4
Data wydania
Język: Polski
Liczba stron: 93
Rozmiar pliku: 0 B
Zabezpieczenie: Znak wodny
84,00 zł71,40 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Wprowadzone do Kodeksu pracy w 2023 r. przepisy o pracy zdalnej wymagały od pracodawców wdrożenia odpowiednich procedur i zmian w regulacjach wewnątrzzakładowych. Wcześniej ta forma wykonywania pracy była uregulowana w przepisach specustawy uchwalonej w związku z epidemią COVID-19. W Kodeksie pracy natomiast funkcjonowały przez wiele lat przepisy o telepracy, które również pozwalały na pracę z domu.
Po roku od wejścia w życie nowych przepisów regulujących ten sposób świadczenia pracy warto sprawdzić, czy odpowiednie procedury i zmiany w regulacjach wewnątrzzakładowych zostały wdrożone prawidłowo. W praktyce nierzadko poszczególne kwestie wzbudzały wątpliwości. Chociaż niektóre z nich doczekały się rozstrzygnięć, w praktyce pojawiły się nowe.
Od 17 listopada 2023 r. zachodzi konieczność wyposażenia stanowisk pracy – również tych w formie pracy zdalnej – w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę oraz dodatkową klawiaturę i mysz, jeżeli pracownik zdalny korzysta z przenośnego systemu komputerowego (np. laptopa) przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. W przypadku stanowisk istniejących przed tą datą pracodawcy do 17 maja 2024 r. muszą je dostosować do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii określonych nowymi przepisami.
W poradniku „Praca zdalna” objaśnione są praktyczne zagadnienia związane ze stosowaniem i dokumentowaniem pracy zdalnej. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.:
● jakie prace nie mogą być wykonywane w sposób zdalny,
● jak wprowadzić pracę zdalną,
● na czym polega okazjonalna praca zdalna,
● jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zdalnych.
Poradnik zawiera ponadto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z wdrożeniem zasad pracy zdalnej.
Publikacja jest przeznaczona dla wszystkich osób, które stosują pracę zdalną w swoich organizacjach oraz chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zainteresuje zwłaszcza specjalistów z działów HR i wewnętrznych działów prawnych, a także menedżerów.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »