Postępowanie cywilne w sprawach z zakresu transplantacji - Justyna Sadowska

Postępowanie cywilne w sprawach z zakresu transplantacji

Justyna Sadowska

249,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo C. H. Beck
ISBN 978-83-8291-773-4
Data wydania 1 kwietnia 2023
Język: Polski
Liczba stron: 483
Rozmiar pliku: 2,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
249,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Transplantacja to proces mający na celu przywrócenie niektórych funkcji ciała ludzkiego przez przeniesienie komórki, tkanki lub narządu od dawcy do ciała biorcy.

W prezentowanej publikacji kompleksowo opracowano postępowania cywilne uregulowane w ustawie z 1.7.2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2134 ze zm.), uwzględniając medyczne, prawne i etyczne kwestie związane z tytułową problematyką.

W przepisach ustawy transplantacyjnej zostały uregulowane m.in. trzy postępowania cywilne dotyczące transplantacji:

  1. postępowanie w przedmiocie wyrażenia zgody przez sąd opiekuńczy na pobranie od małoletniego szpiku lub komórek krwiotwórczych krwi obwodowej;
  2. postępowanie w przedmiocie wyrażenia zgody przez sąd na pobranie komórek, tkanek lub narządu od żywego dawcy na rzecz osoby niebędącej krewnym w linii prostej, rodzeństwem, osobą przysposobioną lub małżonkiem;
  3. postępowanie w przedmiocie wyrażenia stanowiska przez sąd rodzinny na pobranie komórek, tkanek, narządów, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zgon nastąpił w wyniku czynu niedozwolonego stanowiącego przestępstwo, a postępowanie prowadzone jest przeciwko nieletniemu.

W monografii omówiono m.in. następujące zagadnienia:

  • przesłanki dokonania przeszczepu;
  • charakter prawny spraw sądowych z zakresu transplantacji;
  • transplantacja w świetle regulacji europejskich i międzynarodowych (w prawie austriackim, niemieckim i szwajcarskim);
  • zgoda na pobranie komórek, tkanek i narządów (charakter prawny zgody, zgoda dawcy, zgoda sądu, skutki braku zgody);
  • poszczególne postępowania cywilne dotyczące transplantacji (organy postępowania, uczestnicy, wszczęcie, czynności, orzeczenia, środki zaskarżenia);

Publikacja skierowana jest zarówno do teoretyków, jak i praktyków prawa – adwokatów, radców prawnych, sędziów, prokuratorów. Ponadto przydatna okazać się może również studentom prawa, a także medycyny.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »