POST CORONA - od kryzysu do szans - Scott Galloway, Scott Galloway

POST CORONA - od kryzysu do szans

Scott Galloway, Scott Galloway

49,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo MT Biznes
ISBN 978-83-8231-071-9
Data wydania 30 kwietnia 2021
Język: Polski
Liczba stron: 218
Rozmiar pliku: 7,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 218
Rozmiar pliku: 15,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
49,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Scott Galloway, profesor szkoły biznesu NYU i autor bestsellerów z pierwszych miejsc listy „New York Timesa”, przedstawia wnikliwą analizę tego, kto wygra, a kto może przegrać w świecie po pandemii.

Epidemia COVID-19 zmieniła sypialnie w biura i poszerzyła przepaść między bogatymi i biednymi, młodymi i osobami starszymi, noszącymi maskę i nienawidzącymi masek. Niektóre firmy – takie jak sprzedawca sprzętu do ćwiczeń w domu Peloton, dostawca oprogramowania do wideokonferencji Zoom czy Amazon – z dnia na dzień zostały zasypane lawiną zamówień. Nad innymi – restauracjami, biurami podróży, hotelami czy organizatorami rozrywki na żywo – wisi widmo bankructwa.

Jak jednak podkreśla bestsellerowy autor Scott Galloway, pandemia nie tyle przyczyniła się do wystąpienia pewnych zmian, ile raczej przyspieszyła rozwój trendów, które już zdążyły mocno się zarysować. W swojej książce Post Corona kreśli więc obraz kryzysu i szans, jakie przed nami stoją. Dla niektórych firm, takich jak Facebook, Google, Apple, Spotify, Netflix, Tesla, Uber czy innych technologicznych gigantów, czas zamętu będzie okresem rozkwitu. W innych branżach, choćby w szkolnictwie i wyższej edukacji czy opiece zdrowotnej, bez kontaktu osobistego trudno będzie dostarczyć realną wartość swoim odbiorcom. Pandemia przyspieszyła też pewne przemiany, które już dokonywały się w społeczeństwie i w polityce, uwypuklając rozbieżność między wizją silnych państw a smutną rzeczywistością naznaczoną obniżaniem się poziomu życia ich obywateli.

Łącząc swój charakterystyczny humor i zuchwały styl z przenikliwymi spostrzeżeniami biznesowymi i sporadycznie dawką słusznego gniewu, Galloway oferuje w równym stopniu ostrzeżenia i nadzieje.

Nikt nie spodziewa się pochwały socjalizmu od amerykańskiego przedsiębiorcy i profesora marketingu z Nowego Jorku. A jednak. Post Corona to oparte na liczbach i purytańskim rozsądku ostrzeżenie: dzisiejszy kapitalizm prowadzi nas do zguby. Przy dużym współudziale Amazona, Apple’a, Google’a i Facebooka. Błyskotliwa i dowcipnie napisana książka, która z perspektywy gospodarczej pokazuje, jaki świat wyłoni się z pandemicznej katastrofy.
Aleksandra Karasińska, redaktorka prowadząca „Forbes Women Polska”

Lektura obowiązkowa dla wszystkich ciekawych świata po pandemii, widzianego z perspektywy gigantów z Doliny Krzemowej. Scott Galloway, jak zawsze bezkompromisowy i prowokujący w swoich osądach, zajadły krytyk Big Techów, odkrywa, jak dzięki pandemii całkowicie zdominowały one nasze życie, nie pozostawiając nam wyboru. Na szczęście Galloway nie tylko straszy. Stara się znaleźć w swych rozważaniach równowagę pomiędzy sceptycyzmem i nadzieją. To jak szczepionka na bezrefleksyjność naszych czasów.
Joanna Mosiej-Sitek, dyrektor zarządzająca „Gazety Wyborczej”, redaktor naczelna „Wysokie Obcasy Praca”

Koronawirus zmienił reguły gry. Nastąpiło wielkie przyspieszenie. To, co miało się wydarzyć w ciągu dziesięciu lat, nastąpiło zaledwie w ciągu kilku miesięcy, a Galloway, w swoim klasycznym stylu, pędzi w poprzek tych trendów, łącząc kropki, które dla innych są niewidoczne. I możesz się z nim nie zgadzać, ale ta książka zmusi cię do myślenia. Doskonała lektura znakomitego autora.
Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny „My Company Polska”

To paradoks: pandemia COVID-19, która sparaliżowała dużą część światowej gospodarki, jednocześnie zdynamizowała zmiany. Zapoczątkowała nowe trendy, inne zawróciła, ale przede wszystkim – jak twierdzi Scott Galloway – wzmocniła dotychczasowe. Jego książka to w zamyśle przewodnik po postpandemicznej rzeczywistości. Ale nawet gdyby niektóre jego prognozy okazały się chybione, warto zapoznać się z diagnozą, z której wyrastają. Zamknięci w domach możemy sobie bowiem nie zdawać sprawy z tego, jak bardzo świat przyspieszył.
Grzegorz Siemionczyk, dziennikarz „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”

Z prof. Gallowayem można się zgadzać lub nie, ale jego publikacje nie bez powodu wywołują szerokie dyskusje. Tak też jest w przypadku Post Corony; podobnie jak wcześniejsza Wielka Czwórka, tak i najnowsza książka Scotta Gallowaya zmusza do refleksji – nad biznesem, gospodarką, wreszcie nad naszymi własnymi nawykami. To ciekawy wstęp do tego, by kompleksowo zrozumieć, jak daleko idące skutki będzie miała pandemia koronawirusa.
Michał Wąsowski, dziennikarz Business Insider Polska

SARS jest zły, ale nie jest wieczny. Scott Galloway ma pomysł, co zrobić, by i tym razem sprawdziło się porzekadło, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Potraktujcie tę książkę jako dobre otwarcie debaty, która powinna już trwać. Teraz się decyduje, jak będziemy żyli, gdy szok tej pandemii minie.
Jacek Żakowski, dziennikarz „Polityki”, kierownik Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas

Tę książkę czyta się szybko i płynnie, a zawartym w niej argumentom trudno się oprzeć. To niesamowicie przejrzysta analiza bieżących wydarzeń i ich potencjalnych konsekwencji dla przyszłości.
„The Financial Times”

***

SCOTT GALLOWAY wykłada marketing na Stern School of Business przy NUY, prowadzi też aktywną działalność przedsiębiorczą. W 2012 roku został zaliczony przez Poets & Quants do grona najlepszych światowych profesorów biznesu. Założył dziewięć firm, w tym Prophet, Red Envelope oraz L2.

Jest autorem bestsellerów Wielka czwórka oraz The Algebra of Happiness. Zasiadał w radach dyrektorów The New York Times Company, Urban Outfitters oraz Haas School of Business przy UC Berkeley.

Dociera do milionów odbiorców za pośrednictwem podcastów Prof G i Pivot, bloga No Mercy/No Malice oraz kanału Prof G w serwisie YouTube. W 2002 roku „Adweek” uznał Pivota za najlepszy podcast biznesowy roku. W 2019 roku Galloway założył internetową platformę edukacyjną Section4, za pośrednictwem której przekazuje praktykom wiedzę na temat strategii biznesowej (section4.com).

 

Spis treści

Okładka

Strona tytułowa

Strona redakcyjna

Dedykacja

Spis treści

Wprowadzenie

Wielkie przyspieszenie

Kryzys niesie ze sobą szansę

Outsourcing poświęcenia

1. Covid a trzebienie stada

Trzebienie stada. Silni stają się (znacznie) silniejsi

Jak przetrwać rzeź? Liczy się przede wszystkim gotówka

Podstawy zarządzania kryzysowego

Korekta na wyrost

Działania ofensywne

Covidowe mistrzowstwo świata. Zmienna struktura kosztów

Wielkie rozproszenie

Praca z domu

Inne skutki rozproszenia pracy

Wiek produktu ważniejszy od wieku marki

Nastała era produktu

Niebieski i czerwony

Media społecznościowe – te niebieskie i te czerwone

O wyszukiwaniu czerwonym i niebieskim – i nie tylko

2. Wielka czwórka

Duży może więcej. Algorytm monopolu. Potęga funkcjonalności

Teraz liczy się tylko technologia

Wielka czwórka rozwija się we wszystkich kierunkach

Wielka czwórka w Hollywood

Duże firmy technologiczne to duże kłopoty

W konfrontacji z wielką czwórką

Klątwa dużych liczb

Amazon

Co możemy zrobić, co wymaga naprawdę dużego wysiłku?

Apple

Pakiet przychodów odnawialnych

Mad Meni 2.0. Google i Facebook

3. Inne przełomy

Indeks przełomu

Pożar w stajni jednorożców

Stado jednorożców

SoftBank jako bufet serwujący 100 miliardów dolarów jednorożcom

Jogabełkot

Konie czystej krwi w starciu z jednorożcami

Gdy zasłona dymna zniknie

Najdorodniejsze jednorożce w stadzie

4. Edukacja wyższa

Podatność na przewrót

Rzadkość zasobów

Nadmiar zasobów

Bluszczowy system kastowy

Siły przełomowe

Nadciąga kryzys

Szok finansowy

Urojenia

Rozpacz

Apokalipsa

Co nas czeka dalej?

Skala

Przynęta

Edukacja wyższa na miarę XXI wieku

Zalecenia

5. Wspólnota

Kapitalizm, nasze choroby współistniejące i koronawirus

Brzmi pięknie, tylko że…

Rola rządu

Choroby współistniejące

Porzuceni

Więcej kapitalizmu + mniej socjalizmu = kumoterstwo

Zalety porażki

Kolacja z Darą

Kolesie pozostaną kolesiami

Kumoterstwo a nierówności

Lęk EKONOMICZNY

Nowy system kastowy

Prywatny Disneyland

Jeszcze raz o edukacji

Przywilej bogactwa

Obrazek

Korporacje to też ludzie (i to bogaci)

Gospodarka oparta na wyzysku

Nadobfitość

Rząd warto traktować poważnie

Jakość usług jako czynnik ceny

Testy

O życzliwości miliarderów

Dziwna sztuczka demokracji

Głosowanie

Tragedia prostego ludu

KORPUS Korony

Bogaci złoczyńcy

Co trzeba zrobić?

Podziękowania

O autorze