Polska Jasienicy. Biografia publicysty - Arkadiusz Kierys

Polska Jasienicy. Biografia publicysty

Arkadiusz Kierys

19,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Universitas
ISBN 978-83-242-2803-4
Data wydania 2015
Język: Polski
Liczba stron: 598
Rozmiar pliku: 5,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
19,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

„Nie można już wątpić, że system komunistyczny osiągnąłby znacznie więcej i funkcjonował bez porównania lepiej, gdyby nie metoda trzymania «myśli w obcęgach»” – pisał Jasienica w Pamiętniku. Leon Lech Beynar – znany szerzej pod literackim pseudonimem Paweł Jasienica – jest w Polsce symbolem opozycji intelektualnej wobec PRL i autorem poczytnych prac historycznych. Współcześni znali go jednak jako człowieka apolitycznego (ze skłonnościami do libertynizmu), czego wyrazem było unikanie przynależności do korporacji studenckich czasów sanacji i partii politycznych Polski Ludowej. Dlaczego więc, mimo potrzeby mentalnej neutralności, wybrał zawód publicysty, żądający odeń deklaracji światopoglądowej? Czy istnieje możliwość zachowania godności osobistej i zawodowej w kraju totalitaryzmu ideologicznego? Przez całe życie Jasienica zmagał się z postawami społecznymi, których nie akceptował: autorytaryzmem sanacji i antysemityzmem II Rzeczypospolitej; nienawiścią narodowościową na Kresach Wschodnich w czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej; „złotych żniw” na popieliskach obozów koncentracyjnych i Polski stalinowskiej. Mimo to uważał, że praca na rzecz Polski powojennej jest obowiązkiem każdego inteligenta, chociażby z racji dużych strat wojennych w tej właśnie warstwie społecznej. Pojmował to jako służbę narodowi, a nie reżimowi komunistycznemu, w związku z czym stał też w opozycji do swoich kolegów na emigracji; „Losy Polski zależą wprawdzie od tego, co się dzieje na szerokim świecie – pisał do nich – ale masa Polaków kształtować może historię ojczystą działając tutaj, na nadwiślańskich piaskach, a nie tam, «gdzie cytryna dojrzewa»”. Biografia Pawła Jasienicy ukazuje go jako człowieka dokonującego wyborów światopoglądowych w strasznych i ciekawych czasach, jeszcze zanim pojawił się pomysł Polski Piastów i Jagiellonów.

 

Arkadiusz Kierys - rocznik 1968, torunianin. absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wnikliwy obserwator cichszych a znaczących momentów historii. W kręgu jego zainteresowań znajdują się dzieje opozycji intelektualnej w PRL oraz historia historiografii polskiej. Wynikiem tych zainteresowań stała się praca na temat życia i działalności Leona Lecha Beynara (pseud. Paweł Jasienica). Jest autorem skryptu pomocniczego z historii dla uczniów szczególnie uzdolnionych humanistycznie: Historia Mundi. Starożytność. Od prehistorii do imperium perskiego (Toruń, 2010). Obecnie kończy opracowanie zbioru artykułów Pawła Jasienicy pt.: „Historia to nie dziwka”. Antologia tekstów Pawła Jasienicy, jego interlokutorów i recenzentów.

Spis treści

Wstęp

Rozdział  I
Szlacheckie korzenie. Lata nauki i walki (1909–1945)
Poddany cara i obywatel II RP
Wilno – studia i pierwsza praca
Dwie okupacje
Wojna w puszczach

Rozdział II
Homo novus. Praca publicystyczna (1946–1949)
Dekonspiracja. Narodziny Pawła Jasienicy
Dobre pióro w trudnych czasach
Pogląd na świat dwubiegunowy
Nowy kraj. Reportaże z Ziem Odzyskanych

Rozdział III
Interlokucja i polemiki z pismami reżimowymi
Trudno pisać o Wrześniu
Wobronie sanacji .
Epoka pieców i eksterminacji
Konradyzm Armii Krajowej

Rozdział IV
Między literaturą a polityką (1950–1957)
Dyktatura proletariatu. Polityka władz wobec literatów
Stalinizm. Publicystyka w letargu
Odwilż. Renesans zaściankowy
Polski Październik. Euforia i rozczarowanie
Epilog. A jednak historia

Zakończenie
Bibliografia
Indeks

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »