Polska - Izrael. Współpraca gospodarcza - wybrane zagadnienia - Gniewomir Pieńkowski

Polska - Izrael. Współpraca gospodarcza - wybrane zagadnienia

Gniewomir Pieńkowski

42,60 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo E-bookowo
ISBN 978-83-272-4287-7
Data wydania 15 maja 2014
Język: Polski
Liczba stron: 228
Rozmiar pliku: 2,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
42,60 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

 

 

Przez ponad sześćdziesiąt lat wiele zmieniło się na Bliskim Wschodzie. Ziemię po trzykroć świętą dla chrześcijan, muzułmanów i żydów zdominował kult – separacji i oddzielenia. Izrael wciśnięty między Strefę Gazy a Zachodni Brzeg chce obecnie pozbyć się za wszelką cenę swojej orientalnej tożsamości, by najściślej związać się z Zachodem (zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, będącymi najbliższym sojusznikiem Izraela jak i z państwami Unii Europejskiej, które dopiero zaczynają poznawać zalety współpracy gospodarczej z Izraelem), zarówno politycznie jak i ekonomicznie.

Państwo Izrael od momentu ogłoszenia niepodległości w 1948 roku funkcjonuje w stanie wojny. Początkowo opinia międzynarodowa była przekonana, że Arabowie zmiotą nowe państwo z powierzchni ziemi. Jednak dzięki zgodności stanowiska mocarstw oraz uporowi pierwszych władz izraelskich, a także zdeterminowaniu zwykłych mieszkańców kraju udało się umocnić Izraelowi swoje państwo na arenie międzynarodowej – politycznie, militarnie i ekonomicznie. Dzięki innowacyjności swoich działań w każdej sferze egzystencji państwa, Izrael przetrwał liczne konflikty i kryzysy, zdobył szacunek swoich partnerów politycznych i gospodarczych oraz pozycję lokalnego mocarstwa, które jest w stanie skutecznie wpływać na politykę oraz gospodarkę w regionie Bliskiego Wschodu. Gospodarka izraelska jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się na świecie, gdyż może zaoferować innowacyjne produkty oraz rozwiązania technologiczne i organizacyjne w większości sfer gospodarki. Przedsiębiorstwa izraelskie są chętne do współpracy z nowymi partnerami z Zachodu.

Celem publikacji jest przybliżenie polskiemu Czytelnikowi warunków współpracy gospodarczej na terenie Izraela. Ukazanie zarówno społeczno – kulturowych jak i polityczno – prawnych uwarunkowań kooperacji w różnych branżach i sektorach pozwoli Czytelnikowi zrozumieć zależności jakie między nimi istnieją oraz wykorzystać ich znajomość w kontaktach z partnerami biznesowymi z Izraela. W przypadku Czytelnika izraelskiego, głównym zadaniem monografii jest zachęcenie go do: podjęcia współpracy z polskimi przedsiębiorstwami i samorządami (zwłaszcza w celu wymiany wiedzy i doświadczeń w ramach sektora nowych technologii) oraz zapoznania się z atrakcyjnością i chłonnością polskiego rynku w wybranych branżach.

Spis treści

1. Społeczno – kulturowe uwarunkowania polsko – izraelskiej współpracy gospodarczej 7

1.1 Izraelskie społeczeństwo w biznesie – struktura, różnice kulturowe oraz techniki negocjacji 8

1.2 Cross cultural cooperation in Israel – Jewish students associations example 42

2. Ekonomiczne i polityczno – prawne uwarunkowania polsko – izraelskiej współpracy gospodarczej 71

2.1 Strategic integration of economics and national security policy in Israel 72

2.2 Polsko – izraelska współpraca gospodarcza: geneza, sektory, regulacje systemowe, mechanizmy działania 85

2.3 Kryzys bliskowschodni a współpraca polityczno – gospodarcza Izraela z państwami wschodnioeuropejskimi (przykład Rosji) 122

3. Polsko – izraelska współpraca w sektorze biotechnologicznym 147

3.1 Sytuacje kryzysowe w działalności izraelskiej firmy farmaceutycznej 148

3.2 Perspektywy współpracy z izraelską branżą kosmetologiczną na przykładzie grupy Antan 159

3.3 Innowacyjność izraelskich firm farmaceutycznych 167

3.4 Polska rynkiem zbytu dla leków i suplementów diety 182

4. Polsko – izraelska współpraca w sektorze spożywczym 200

4.1 Atrakcyjność województwa łódzkiego jako rynku zbytu napojów alkoholowych 201

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »