Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945 - Łukasz Męczykowski

Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945

Łukasz Męczykowski

9,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI, PDF

Wydawnictwo Histmag
ISBN 978-83-934630-9-1
Data wydania 23 grudnia 2014
Język: Polski
Liczba stron: 123
Rozmiar pliku: 5,1 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 123
Rozmiar pliku: 6,3 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 123
Rozmiar pliku: 12,0 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment PDF
9,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI, PDF

Opis

Łukasz Męczykowski zaprasza czytelników na niezwykłe polowanie na żelazne słonie. Razem z autorem prześledzimy ewolucję broni, dzięki której piechur mógł zmieść czołg z powierzchni ziemi. A wszystko to w oparciu o obszerną literaturę i wnikliwą analizę źródeł.

 

Gdy na polach I wojny światowej pojawiły się pierwsze brytyjskie czołgi, wywołały one absolutną panikę w szeregach przeciwnika. Jak walczyć z wielotonowymi gąsienicowymi pojazdami, zbudowanymi z żelaza i stali? Jakie szanse w starciu z taką potęgą mieli walczący w okopach piechurzy? Początkowo – niewielkie. Konstruktorzy ruszyli więc w bój o stworzenie karabinu przeciwpancernego. Ta broń miała pozwolić Dawidowi na zwycięstwo z Goliatem.

 

Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło niezwykły rozwój techniki zbrojeniowej. Potężne czołgi pojawiły się we wszystkich najważniejszych armiach świata. Równolegle toczyły się prace nad bronią, która miała powstrzymać pancerne kolosy. Czy karabin przenoszony na żołnierskich plecach może powstrzymać kilkudziesięciotonowego stalowego potwora? Wydawało się to możliwe. Na rozstrzygnięcie tej walki trzeba było jednak poczekać aż do II wojny światowej.

 

Podstawę książki stanowią różnorodne źródła i opracowania poświęcone rozmaitym konstrukcjom przeciwpancernym z lat 1917–1945. Doskonale orientując się w literaturze przedmiotu i tematyce bronioznawczej, autor z pasją przeprowadza czytelnika przez tajniki konstrukcji, które były obecne na wszystkich frontach największej wojny w dziejach. Jaka była rola karabinów przeciwpancernych na polu walki w latach 1939 – 1945? Książka Łukasza Męczykowskiego przynosi odpowiedź na to i wiele innych pytań.

 

Łukasz Męczykowski – historyk, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się historią wojskowości ze szczególnym uwzględnieniem drugiej wojny światowej. Autor pracy magisterskiej na temat: „Lekka broń przeciwpancerna piechoty w drugiej wojnie światowej”, prowadzi badania nad rolą brytyjskiej Home Guard w latach 1940 – 1945. Bierze aktywny udział w renowacji zabytków militarnych na terenie Trójmiasta.

Spis treści

Wstęp
Krótka historia walki z pancerzem
Mała wojna Wielkiej Wojny. Broń
przeciwpancerna podczas I wojny światowej
Dwudziestolecie międzywojenne
Krótka historia długiego karabinu.
Karabin przeciwpancerny wz.35 – przyczynek do tematu
Geschoss 318. Pocisk z niespodzianką
Made in Britain. Karabin przeciwpancerny Boys
Przeciwpancerne deskorolki i latające miny
Jak polowano na słonie w Finlandii? Lahti L-39
Wojenna kariera Solothurna
Karabin spod znaku Wschodzącego Słońca. Typ 97
Zakończenie
Bibliografia

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »