Północna utopia Hitlera - Despina Stratigakos

Północna utopia Hitlera

Despina Stratigakos

42,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo Wielka Litera
ISBN 978-83-8032-672-9
Data wydania 13 października 2021
Język: Polski
Liczba stron: 305
Rozmiar pliku: 9,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 305
Rozmiar pliku: 21,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
42,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

W latach 1940–1945 niemieccy okupanci zamienili Norwegię

w ogromny plac budowy. To niezwykłe przedsięwzięcie architektoniczne miało na celu rozszerzyć zasięg Wielkiej Rzeszy Niemieckiej poza koło podbiegunowe i wprowadzić w tym skandynawskim kraju rasową utopię. Plany przekształcenia Norwegii we wzorcowe „aryjskie społeczeństwo” – obejmujące budowę nowych, idealnych miast oraz superautostrady ciągnącej się od Berlina aż po północne krańce Skandynawii – rozpalały wyobraźnię Hitlera, jego nadwornego architekta Alberta Speera i innych przywódców nazistowskich. Despina Stratigakos po raz pierwszy przedstawia pełny zakres działań zmierzających do zbudowania nordyckiego imperium, które z założenia miało poprawić czystość rasową narodu niemieckiego oraz potwierdzić jego przeznaczenie jako nowego wcielenia wikingów.

Ta wciągająca opowieść o próbie podporządkowania krajobrazu Norwegii nazistowskim wyobrażeniom stanowi również niepokojącą wizję tego, jak mógłby wyglądać świat pod znakiem swastyki.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »