Opowiadania o świecie przestępczym Carskiej Rosji. Pamiętniki szefa. Tom 3 - Arkadiusz Francewicz Koszko

Opowiadania o świecie przestępczym Carskiej Rosji. Pamiętniki szefa. Tom 3

Arkadiusz Francewicz Koszko

28,00 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo
ISBN 978-91-8019-108-1
Data wydania 24 września 2022
Język: Polski
Liczba stron: 179
Rozmiar pliku: 1,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 179
Rozmiar pliku: 3,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
28,00 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

W kilku z nich przedstawiono niezwykły kunszt rosyjskich zbrodniarzy i oszustów. Mamy tu takie perełki, jak nastraszenie wdowy duchem zmarłego męża w celach rabunkowych, wyrabianie fałszywego złota z miedzi, czy organizowanie seansów spirytystycznych, po których giną uczestnikom oszczędności. Carska Rosja to czasów oszustów matrymonialnych, szantażystów, grandziarzy i licznych złodziei, jak opisuje Koszko: ”w święta dochodziło do kilkudziesięciu dużych włamań z pruciem kasy i setek mniejszych rabunków”.

Seria „Pamiętniki szefa rosyjskiej policji śledczej” to zbiór unikatowych, zapomnianych i trudno dostępnych opowiadań kryminalnych przekazanych z pierwszej ręki.

Arkadiusz Francewicz Koszko (1867-1928) należał w latach 1908-17 do najważniejszych urzędników rosyjskiej policji państwowej. W lutym 1908 roku został szefem moskiewskiej policji detektywistycznej, a w styczniu 1915 roku został szefem policji całego Imperium Rosyjskiego. Pochodził z biednej wielodzietnej rodziny i nie otrzymał pełnego wykształcenia. Jego szybką karierę w policji umożliwiło wykorzystanie ówczesnych zdobyczy naukowych, takich jak daktyloskopia, oraz stworzenie biura antropometrycznego połączonego z działem fotograficznym. Dzięki temu Koszko mógł namierzyć i aresztować niewykrywalnych dotychczas bandytów. W 1917 r. uciekł z Rosji do Stambułu, a ostatecznie osiadł we Francji, gdzie dostał azyl polityczny i pracował jako kierownik sklepu sprzedającego futra.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »