Odcienie hinduizmu: Słownik mitologii hinduskiej. Świat wężowej Bogini - Barbara Grabowska, Barbara Grabowska

Odcienie hinduizmu: Słownik mitologii hinduskiej. Świat wężowej Bogini

Barbara Grabowska, Barbara Grabowska

71,00 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Wydawnictwo Wydawnictwo Akademickie Dialog
ISBN 978-83-8238-026-2
Data wydania 7 listopada 2015
Język: Polski
Liczba stron: 691
Rozmiar pliku: 22,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 691
Rozmiar pliku: 11,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
71,00 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Opis

Odcienie hinduizmu: Słownik mitologii hinduskiej, Świat wężowej Bogini

1) Słownik mitologii hinduskiej

Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Ługowskiego

Słownik niniejszy jest pierwszą publikacją w języku polskim omawiającą najważniejsze – zdaniem autorów – terminy i postacie mitologii hinduizmu, tzn. tej dominującej na obszarze Indii historycznych (Indie, Pakistan, Nepal, Cejlon) kultury (nie tylko religii w naszym dzisiejszym rozumieniu tego słowa), którą sami hindusi nazywają „odwieczną normą” (sanatanadharma). Istotną innowacją w porównaniu z innymi publikacjami tego typu są materiały mitologii lokalnej, przede wszystkim dwu krain Indii o najbogatszej kulturze: Bengalu i Tamilnadu.

 

Mitologia indyjska, nie tylko hinduska, jest czymś całkowicie żywym, ściśle związanym z życiem codziennym: praktykami rytualnymi, pracami, troskami i radościami. Stanowi bardzo ważny element kultury współczesnej.

2) Świat wężowej Bogini

Książka jest poświęcona kultowi Manasy, bogini węży, opiewanej w poematach narracyjnych zwanych mangalami, które powstawały od XV do XIX wieku w Bengalu. Czczona we wsiach pod wieloma imionami i postaciami, bogini ta ma niewątpliwe związki z przedaryjskim kultem Bogini Matki. Autorka szczegółowo omawia mit o Manasie, dowodząc jego związku z wierzeniami szamańskimi. Książka to świetnie wprowadzenie w świat indyjskich kultów ludowych, która na przykładzie wierzeń związanych z boginią wężową pozwala spojrzeć na mało znane zjawiska religijne Indii.

 

Barbara Grabowska - indolożka, bengalistka. Emerytowana profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Wybitna specjalistka w zakresie literatury bengalskiej i sanskryckiej, w szczególności krysznaizmu oraz kultów ludowych. Autorka wielu publikacji naukowych oraz książek popularyzujących wiedzę o literaturze i wierzeniach Indii.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »