Obrót bezgotówkowy i gotówkowy w rozliczeniach podatkowych i rachunkowych - Tomasz Krywan

Obrót bezgotówkowy i gotówkowy w rozliczeniach podatkowych i rachunkowych

Tomasz Krywan

14,90 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Infor
ISBN 978-83-8268-213-7
Data wydania 1 czerwca 2022
Język: Polski
Liczba stron: 17
Rozmiar pliku: 351,7 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
14,90 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Tradycyjną formą zapłaty za dokonywane transakcje jest zapłata w gotówce, tj. za pomocą banknotów lub monet. Transakcje opłacane w gotówce generują u przedsiębiorców tzw. obrót gotówkowy.
Wszelkie inne sposoby zapłaty generują u przedsiębiorców tzw. obrót bezgotówkowy. Najczęściej obrót bezgotówkowy jest generowany poprzez opłacanie transakcji przelewem albo z wykorzystaniem karty płatniczej lub płatności elektronicznej. Jednakże sposobów na bezgotówkowe opłacanie transakcji jest o wiele więcej, np. potrącenie, zapłata czekiem czy kryptowalutą. W przeciwieństwie do płatności gotówkowych, po płatnościach bezgotówkowych niemal zawsze pozostaje ślad, np. w postaci zapisów bankowych. W związku z tym prawodawca preferuje tę właśnie formę dokonywania płatności. Z jednej strony następuje to poprzez nakaz dokonywania niektórych płatności w sposób bezgotówkowy, z drugiej zaś poprzez zachęty do dokonywania takich płatności. W publikacji na przykładach wyjaśniamy jakie są skutki obrotu gotówkowego i bezgotówkowego w rozliczeniach podatkowych i rachunkowych.

 

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »