Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją - Opracowanie zbiorowe

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją

Opracowanie zbiorowe

31,20 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Infor
ISBN 978-83-8137-790-4
Data wydania lipiec 2020
Język: Polski
Liczba stron: 100
Rozmiar pliku: 4,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
31,20 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

1 października 2020 r. (pierwotnie miał to być 1 kwietnia 2020 r., jednak w związku z pandemią koronawirusa zmieniono datę) wchodzą w życie przepisy przewidujące składanie nowego dokumentu elektronicznego wspólnego dla przesyłania deklaracji VAT i informacji o ewidencji VAT, tzw. nowy JPK_VAT. Nowe przepisy obejmą od razu wszystkich podatników VAT czynnych. Zrezygnowano z wprowadzenia ich dwuetapowo, jak pierwotnie zakładano.
Obowiązek składania deklaracji VAT-7/VAT-7K został połączony z obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. Nowy plik JPK_VAT składa się z dwóch części, a mianowicie:
• z części deklaracyjnej, która zastępuje deklaracje VAT-7/VAT-7K,
• z części ewidencyjnej, która zastępuje plik JPK_VAT przesyłany dotychczas.
Dane wykazywane w części deklaracyjnej nie będą się istotnie różnić od danych wykazywanych w deklaracjach VAT-7/VAT-7K. Inaczej ma się rzecz, jeżeli chodzi o dane wykazywane w części ewidencyjnej nowych plików JPK_VAT. Zakres tych danych został znacznie rozszerzony.
Nowa struktura JPK może powodować wiele praktycznych problemów. Zakres informacyjny nowego pliku JPK_VAT wymaga ewidencjonowania większej liczby danych o przeprowadzonych transakcjach sprzedaży i zakupu. Wymóg podawania przez podatników dodatkowych oznaczeń dla określonych grup towarowych, specyficznych transakcji lub określonych rodzajów dokumentów oznacza konieczność aktualizacji lub rozbudowy istniejących modułów fakturowania i systemów księgowych.
W cały proces zaangażowani zostaną już nie tylko księgowi, lecz także pracownicy innych struktur. Nowy plik JPK_VAT ma bowiem zawierać informacje, które dla księgowego nie są bezpośrednio dostępne, a wiedzę o nich mają uczestnicy dużo wcześniejszych etapów procesu handlowego – magazynierzy, sprzedawcy, fakturzyści. Za niewypełnianie nowych obowiązków grożą sankcje.
Poradnik w praktyczny sposób omawia nowe wymogi związane z plikiem JPK_VAT. Będzie on merytorycznym wsparciem dla wszystkich osób zaangażowanych w wypełnianie nowych obowiązków.
Z publikacji Czytelnik dowie się m.in.:
● kiedy nowe przepisy wchodzą w życie oraz jakie podmioty obejmują,
● w jakich terminach należy składać nowe pliki JPK,
● jakie dane i w jaki sposób należy wykazywać w nowych plikach JPK – w części deklaracyjnej i ewidencyjnej,
● jak prawidłowo korygować nowe pliki JPK,
● jakie sankcje grożą za naruszanie obowiązków związanych ze składaniem nowych plików JPK.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »