Nowy Jork. Neurotyczna stolica świata - Verena Lueken, Verena Lueken

Nowy Jork. Neurotyczna stolica świata

Verena Lueken, Verena Lueken

34,06 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN 978-83-8179-523-4
Data wydania 15 września 2014
Język: Polski
Liczba stron: 222
Rozmiar pliku: 3,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 222
Rozmiar pliku: 1,9 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
34,06 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Opis

Jeśli myślicie, że w Nowym Jorku poczujecie się jak w domu, to czeka was zawód. Jeśli przybywacie do miasta, aby oddawać się swoim marzeniom, to się tu nie odnajdziecie. Znaleźć się tutaj – oto marzenie. Będąc już na miejscu, trzeba zachowywać czujność. Nowy Jork jest stolicą świata, bo każdemu obiecuje, że znajdzie tutaj to, czego szuka.

5400 wieżowców, prawie 170 języków i jedyne miasto w Stanach Zjednoczonych, w którym Amerykanie chodzą pieszo – Nowy Jork jest jedyny w swoim rodzaju. Ma największe wyrwy w drogach, najbardziej katastrofalne przerwy w dostawie prądu, najwyższe podatki miejskie i ceny wynajmu mieszkań, które doprowadzą was do łez. Jednocześnie odznacza się najsłynniejszym dworcem wielkomiejskim, najodważniejszymi rowerzystami, wciąż jeszcze zapierającą dech w piersi panoramą i niesamowitą wręcz różnorodnością ludzi.

Verena Lueken ukazuje miasto, w którym świat znajduje się tuż za progiem, a nieodłącznym elementem codzienności są rzeczy, których nikt się nie spodziewa. Do teatru można tu pójść w szortach i kapciach, a mimo to obowiązujące tutaj zasady ubierania się są jeszcze bardziej konserwatywne niż gdziekolwiek indziej. Stara się zgłębić zamiłowanie nowojorczyków do wszystkiego, co się wiąże z numerami. Ich ambicję, żeby ze swojego miasta uczynić zieloną metropolię, z nadziemnymi parkami i strefami wyłączonymi z ruchu samochodowego, znajdującymi się w samym środku Manhattanu. Ich asertywność, którą wykazują się już podczas wsiadania do wagonów metra. Ich energię, dzięki której z każdego kryzysu wychodzą jeszcze silniejsi. I ich przekonanie, że do ich miasta należy przyszłość.

To nie jest tania wizyta. Ale warta swej ceny. Nowy Jork, nazywany stolicą świata, po prostu trzeba zobaczyć. Współczesna wieża Babel ma turystom wiele do zaoferowania... (Agnieszka Niemojewska, Uważam Rze)

Lueken  (...) nie przestaje akcentować swoich spostrzeżeń i odkrycia, że zdarza jej się dzięki mieszkaniu w Nowym Jorku być w centrum świata... (Bernadetta Darska, Blog krytycznoliteracki -  A to książka właśnie!)

Lueken wydobywa intymny związek mieszkańców z Nowym Jorkiem, drobne detale, w których wyraża się ich miłość do tego wcale przecież nie przyjaznego miasta.... (Joanna Gajek, Xiegarnia.pl)

Autorka Neurotycznej stolicy świata jest obeznana z najróżniejszymi aspektami nowojorskiego życia i przedstawia je w zręczny sposób... (Katarzyna Zielińska, Ksiazki.wp.pl)

Spis treści

Kapuśniak na śniadanie

Barwy miasta

Shall we dance?

Na dole i w górze

W kraju złota

Tuczna krowa

Demokracja drzew

Zdumiony Węgier

It’s black tie!

Na plaży

Drogi wiodące do sławy

The Big Money

Wieczna młodość

Kody pocztowe ZIP

Nowy Jork, Hollywood

Historyczny moment

Metropolia dla ekologów

Wieczne miasto

Rekomendowane lektury

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »