Nowoczesna relacja organów podatkowych z podatnikami. Koncepcje teoretyczne oraz analiza praktyczna na przykładzie systemu nadzoru horyzontalnego - Andrzej Pałys

Nowoczesna relacja organów podatkowych z podatnikami. Koncepcje teoretyczne oraz analiza praktyczna na przykładzie systemu nadzoru horyzontalnego

Andrzej Pałys

199,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo C. H. Beck
ISBN 978-83-8291-293-7
Data wydania 1 listopada 2022
Język: Polski
Liczba stron: 210
Rozmiar pliku: 1,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
199,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Jak zapewnić efektywne i skuteczne działanie administracji skarbowej? Czy można tworzyć prawo podatkowe tak, aby jego przestrzegania pilnowali w dużej mierze sami podatnicy? Co skuteczniej motywuje do pozostawania w zgodzie z przepisami – strach przed karą i poczucie jej nieuchronności czy okazane zaufanie i klarowność oczekiwań? Na te i podobne pytania próbuje odpowiedzieć wiele instytucji i administracji na świecie, na czele z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która forsuje koncepcję systemów nadzoru horyzontalnego jako rozwiązania palących problemów międzynarodowego systemu podatkowego.

Prezentowana publikacja stanowi wartościowe studium przypadku w tym zakresie. Autor, po raz pierwszy w Polsce, w tak ustrukturyzowanej formie, przybliża czytelnikom współczesne koncepcje w zakresie stanowienia prawa podatkowego i kształtowania efektywnych relacji organów podatkowych z podatnikami. Analiza ta uwydatnia wyraźną ewolucję poglądów na temat pozycji administracji podatkowej, od historycznej roli „policjanta" w kierunku relacji opartych na transparentności, zaufaniu i współpracy.

Powiązanie przedmiotowej analizy z teorią kosztów transakcyjnych umożliwia potwierdzenie intuicyjnej tezy, że system konfrontacyjny jest nieefektywny ekonomicznie i nieskuteczny w skomplikowanych systemach gospodarczych. Te rozważania teoretyczne wynikają z pogłębionej i bardzo praktycznej analizy komparatystycznej systemów nadzoru horyzontalnego w Europie.

Monografia, którą oddajemy w Państwa ręce, popularyzuje nowoczesną, popartą analizą naukową metodę tworzenia rozwiązań podatkowych i w tym kontekście stanowi bardzo ważny głos w dyskusji o kierunku rozwoju polskiego systemu podatkowego.

Publikacja jest pierwszym tytułem z serii Monografie Prawnicze z cyklu „Studia z Ekonomicznej Analizy Prawa".

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »