Niewidzialny Dolny Śląsk. Pałace, których już nie zobaczysz - Hannibal Smoke

Niewidzialny Dolny Śląsk. Pałace, których już nie zobaczysz

Hannibal Smoke

59,00 zł50,15 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo E-bookowo
ISBN 978-83-8166-355-7
Data wydania 13 marca 2023
Język: Polski
Liczba stron: 294
Rozmiar pliku: 39,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
59,00 zł50,15 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Dolny Śląsk to jeden z najpiękniejszych regionów Europy Środkowej. Nieoceniona w tym zasługa zamków, pałaców i dworów, które w takiej obfitości już nigdzie w Polsce nie występują. Majestat Książa, Czochy czy Kliczkowa jest zwierciadłem, w którym lubimy się przeglądać. Z zachwytem i beztroską, zwykle nieświadomi jak wielki, ziejący przerażającą pustką mrok kryje się po drugiej stronie lustra.

W 1945 roku wraz z Dolnym Śląskiem historia podarowała nam co najmniej dwa tysiące rezydencji. W ciągu kolejnych siedmiu dekad połowa tych budowli została… zrównana z ziemią. Podpalane, burzone, zatapiane i wysadzane w powietrze pałace zamieniły się w anonimowe pagórki, stosy kamieni i zaciśnięte korzeniami na fundamentach bezimienne kępy drzew.

Niewidzialny Dolny Śląsk to jedyny w swoim rodzaju album dokumentujący masakrę dziedzictwa materialnego regionu w jego historycznych granicach, od Świebodzina w Lubuskiem po Nysę w Opolskiem. Blisko 450 zachowanych na zdjęciach rezydencji, o których mieliśmy zapomnieć...

 

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »