Między Habsburgami a Hohenzollernami. Rywalizacja niemiecko-austro-węgierska w okresie I wojny światowej a odbudowa państwa polskiego. - Damian Szymczak

Między Habsburgami a Hohenzollernami. Rywalizacja niemiecko-austro-węgierska w okresie I wojny światowej a odbudowa państwa polskiego.

Damian Szymczak

11,95 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Avalon
ISBN 978-83-7730-969-8
Data wydania 2009
Język: Polski
Liczba stron: 419
Rozmiar pliku: 1,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
11,95 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Książka jest próbą ukazania w nowym świetle relacji pomiędzy Niemcami a Austro-Węgrami w okresie I wojny światowej a także procesu odbudowy państwa polskiego i odzyskiwania niepodległości. Autor analizując politykę monarchii habsburskiej i cesarskiej Rzeszy
w kwestii polskiej w latach 1914-1918 stawia tezę, że opierała się ona nie tyle na współdziałaniu i kooperacji co rywalizacji. Wynikało to z rozbieżnych poglądów reprezentowanych przez mocarstwa centralne na przyszłość ziem polskich zdobytych na państwie rosyjskim i prowadzonego pomiędzy sojusznikami w tej sprawie sporu. Okoliczność ta okazała się niezwykle korzystną dla polskich polityków marzących o odbudowie państwa polskiego. Wykorzystując rywalizację niemiecko-austriacką w sprawie polskiej potrafili oni jeszcze w czasie wielkiej wojny zbudować trwałe fundamenty państwowości polskiej. Istotnym jest zatem, że w drodze do odzyskania wolności Polacy mogli liczyć nie tylko na konflikt pomiędzy Berlinem a Wiedniem z jednej, a Ententą z drugiej strony, ale i na wewnętrzne rozbieżności w wydawałoby się monolitycznym obozie państw centralnych.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »