Matka - Maksim Gorki, Halina Górska

Matka

Maksim Gorki, Halina Górska

24,99 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo
ISBN 978-87-28-36784-1
Data wydania 17 czerwca 2022
Język: Polski
Liczba stron: 361
Rozmiar pliku: 533,1 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 361
Rozmiar pliku: 1,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
24,99 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Tytułowa matka to Pelagia Własowa - prosta, skromna i religijna kobieta z rosyjskiej prowincji, całe życie podporządkowana tyranii męża-alkoholika. Po jego śmierci Pelagia intensywnie wspiera działalność socjaldemokratyczną swojego syna Pawła. Akceptuje zebrania towarzyszy w swoim domu oraz płomienne wystąpienia syna na manifestacjach antycarskich. Gdy Paweł zostaje aresztowany, matka przejmuje część jego obowiązków i sama staje się działaczką rewolucyjną. Pierwszy w dziejach literatury w pełni socrealistyczny utwór. Książka została trzykrotnie zekranizowana, głównie w formie radzieckich filmów propagandowych.

Maksim Gorki (1868-1936) - rosyjski pisarz, publicysta, działacz komunistyczny. Urodził się w ubogiej rodzinie i od dziecka ciężko pracował fizycznie. Z obserwacji społecznej niesprawiedliwości i nędzy życia na prowincji narodziła się jego fascynacja ruchami socjaldemokratycznymi. Marzył o wyrównaniu szans, powszechnej edukacji i służbie zdrowia, o godnym życiu również dla niższych klas społecznych. Jego utwory (m.in. "Matka") wyrażały te postulaty, zawierały też krytykę porządku carskiego. W związku z powyższym uchodził za inicjatora socrealizmu w literaturze. Zapatrzony w idee Gorki nie popierał rewolucji październikowej ani rządów Lenina. Na skutek konfliktu z władzami opuścił kraj. Partia zabiegała jednak o jego poparcie ze względu na wymowę jego twórczości. Po powrocie do Rosji został pierwszym przewodniczącym Związku Pisarzy ZSRR.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »