Majdan. Drugie narodziny narodu - Rafał Kowalczyk

Majdan. Drugie narodziny narodu

Rafał Kowalczyk

24,45 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN 978-83-7969-932-2
Data wydania 2016
Język: Polski
Liczba stron: 305
Rozmiar pliku: 25,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
24,45 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Książka oferowana Czytelnikowi jest na rodzimym rynku wydawniczym pozycją szczególną. Przygotowana przez międzynarodowy zespół autorów – dwóch polskich historyków z Uniwersytetu Łódzkiego i ukraińską uczoną ze Wschodnioeuropejskiego Narodowego Uniwersytetu w Łucku – składa się z trzech części: opowieści o burzliwych dziejach Ukrainy i Ukraińców od czasów najdawniejszych do współczesności, osobistych relacji z dramatycznych wydarzeń z przełomu lat 2013 i 2014 na kijowskim Placu Niepodległości i lwowskim Euromajdanie oraz obszernego działu albumowego, zawierającego opracowane, niepublikowane do tej pory zdjęcia z Kijowa, Lwowa i Łucka, ilustrujące historię ukraińskiej rewolty sprzed dwóch lat. Wyjątkowy charakter wydawnictwa wynika jednak nie tylko z niecodziennego połączenia w nim naukowej narracji, spisanych wspomnień i świadectw źródłowych o charakterze ikonograficznym, ale także z intencji, deklarowanych i realizowanych przez autorów – przyczynienia się do upowszechnienia w Polsce wiedzy o historii Ukraińców, zrozumienia ich mentalności, narodowych mitów i cywilizacyjnych aspiracji oraz podkreślenia wspólnoty politycznych celów Rzeczypospolitej i Ukrainy w regionie i Europie.

Spis treści

Wstęp 7

Pod znakiem Tryzuba  15

Rozdział I. Rusowie, Rusini, Kozacy, Ukraińcy... 17

Rozdział II. Podzieleni  39

Rozdział III. Od Białowieży do „Pomarańczowej Rewolucji”  63

Rozdział IV. Majdan. Przyczyny - wybuch - co dalej?  83

Mój Majdan - relacja Swietłany Krawczenko z płonących barykad Kijowa  117

Kilka słów o Lwowie czasu ukraińskiej rewolucji i o symbolu ukraińskiej wolności roku 2014 - kijowskim Majdanie (relacja Rafała Kowalczyka)  145

Bibliografia  151

Euromajdan w Kijowie  156

Euromajdan w Łucku  275

 

Euromajdan we Lwowie  294

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »