Magazyn Literacki Książki 6/2021 - Opracowanie zbiorowe , praca zbiorowa

Magazyn Literacki Książki 6/2021

Opracowanie zbiorowe , praca zbiorowa

12,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Biblioteka Analiz
ISBN
Data wydania 1 czerwca 2021
Język: Polski
Liczba stron: 56
Rozmiar pliku: 20 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
12,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

W numerze:

Prozorow czyta
Literatura rosyjska jest obecna w każdej sferze jego życia, od pracy zawodowej po czas wolny. – Te światy, te klimaty w prozie Czechowa są moje. Odbieram je osobiście. Odkąd je poznałem, nic już nie było takie jak przedtem. I moje wybory życiowe, i upojenie przestrzenią literacką, fascynacje literackie, wszystko zostało naznaczone Czechowem. Czechow jest mi niebywale bliski, gdybym wierzył w reinkarnację, to zapewne w jednym z moich wcieleń żyłbym w XIX-wiecznej Rosji, tym życiem, które opisuje pisarz… – o swoich lekturach i fascynacjach opowiada Andrzej Domalik – scenarzysta oraz reżyser teatralny, telewizyjny i filmowy.

Podróż jak poszukiwanie baśni
Nasza redakcja już po raz trzynasty przyznała doroczne Nagrody Magellana. Wśród zgłoszonych publikacji znalazły się znakomite perełki edytorskie. Lubimy ładne rzeczy. Dotyczy to także książek. Wyznacznikiem wiary godności są też emocje, które konkretna publikacja budzi. Co cenimy u autorów? Liczy się rzemiosło, prawda, ale i unikatowy styl pisania, bystre oko, a nadto wrażliwość. Nadesłane tytuły jury rozpatrywało w 14 kategoriach, a wśród nich pojawiła się nowa kategoria: „przewodnik literacki”.

Książka versus film
Literatura jest stara jak świat, kino wobec jej stażu jest młodym wynalazkiem. Ale buńczucznie zapanowało naszą wyobraźnią. Każda z tych dziedzin sztuki ma inne środki wyrazu, inny język. Fani czytania będą obstawać przy wierności dziełu literackiemu, miłośnicy kina przyzwalają na margines – czasem ogromny – swobody twórcom kina. Rozpoczynamy cykl ilustrujący więzi łączące obie te dziedziny, pokażemy związki ścisłe i luźne, i dobre, i złe. Nie byłoby połowy filmów bez literatury i nie po wstałoby kilka książek bez pierwowzoru filmowego. Na pierwszy ogień – filmy inspirowane nie tyle samymi konkretnymi tytułami, ile książką, literaturą samą w sobie.

Kultura i elegancja podane na ciepło
– Nikt nie wiedział, że Jan Suzin pisze do szuflady. Zapiski znalazła kilka lat po śmierci autora jego żona Alicja Pawlicka. Staraliśmy się wzbogacić otrzymany tekst tak, by nie była to tylko książka wspomnieniowa, nadająca się do kolekcji rodzinnych pamiątek, lecz by w ciekawy sposób opowiadała o skromnych początkach potężnej firmy, jaką dziś jest Telewizja Polska. Garstka wizjonerów robiła coś nadzwyczajnego, wręcz niemożliwego w tamtej powojennej, siermiężnej Polsce – rozmowa z Tadeuszem Deptułą z Wydawnictwa Arkady o książce „Nieźle się zapowiadało” Jana Suzina.

Proponujemy także:

  • WYDARZENIA Nagrody literackie, imprezy branżowe, konkursy
  • LITERATURA W CZERNI I BIELI Bestsellery czerwca
  • PRZYGODA ELITARNA POD PATRONATEM MIŁOSZA Rozmowa z Jerzym Illgiem, wieloletnim redaktorem naczelnym SIW Znak, autorem antologii poetyckiej „Mój przyjaciel wiersz”
  • KROPKA. I NIC WIĘCEJ Felieton Grzegorza Sowuli
  • POETA DWOJGA IMION Felieton Tomasza Zaperta
  • PRAWDA EKRANÓW Rozmowa z Bartoszem Januszewskim, autorem książki „Kino pod okupacją”
  • BIBLIOTEKA MÓJ SKARB, CZYLI JAK ZDOBYWA SIĘ KSIĄŻKI Felieton Małgorzaty Karoliny Piekarskiej
  • CZYM DRŻĄ BAŁKANY? Felieton Tadeusza Lewandowskiego
  • MARIA KULIK POLECA „Wielka księga supermocy” Susanny Isern
  • KSIĄŻKI MIESIĄCA Nasze szczególne rekomendacje
  • RECENZJE NOWOŚCI WYDAWNICZYCH

Zamów prenumeratę roczną: https://rynek-ksiazki.pl/sklep/magazyn-literacki-ksiazki-prenumerata-roczna/

Odwiedź na na Facebooku

https://facebook.com/magazynliteracki

i Instagramie: magazynliterackiksiazki