Lecz nie było już świata…. Miłość i śmierć. Wiersze - Bolesław Leśmian

Lecz nie było już świata…. Miłość i śmierć. Wiersze

Bolesław Leśmian

15,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Universitas
ISBN 97883-242-3264-2
Data wydania 2017
Język: Polski
Liczba stron: 142
Rozmiar pliku: 4,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
15,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Mija osiemdziesiąta rocznica śmierci Bolesława Leśmiana i zarazem sto czterdziesta rocznica jego urodzin. Mimo upływu lat twórczość autora Sadu rozstajnego (1912), Łąki (1920), Napoju cienistego (1936) oraz Dziejby leśnej (1938) fascynuje nadal. Więcej: fascynuje coraz bardziej! Dzisiaj mamy już pewność, że miejsce Leśmiana jest na szczycie Parnasu polskiej literatury, obok takich twórców jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid czy Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. A jednocześnie uświadamiamy sobie, że jego poezja ciągle i uporczywie wymyka się analizom i refleksjom literaturoznawczym; nie poddaje się też historycznoliterackiej kwalifikacji. Leśmian był zawsze poetą osobnym, za życia – prawie nieobecnym. W dwudziestoleciu międzywojennym uważano go za młodopolskiego epigona, nierozumiejącego współczesności. Wiele lat po śmierci poety Czesław Miłosz pisał: „Ważną nauką powinna być pomyłka mojego pokolenia co do Leśmiana, bo przesłonił go nam jego język młodopolski, a więc staroświecki (...), czyli byliśmy jak sprzedawca w sklepie konfekcji męskiej, który osądza dobro i zło według kroju ubrania”. Być może jest tak, że to właśnie Leśmian przeniósł model wrażliwości literackiej polskiego modernizmu w przyszłość – w sposób najbardziej wiarygodny, najpełniejszy i najbardziej przejmujący.

Poezja Leśmiana stawia pytania najbardziej fundamentalne. Dotyczą one istoty Boga, Miłości, Śmierci, Niebytu i Zaświatów. Dla twórcy Dwojga ludzieńków granice pomiędzy tymi pojęciami nie istnieją. W tej poezji Świat oraz Byt nie są warunkiem koniecznym dla zaistnienia Miłości. Kochankowie po śmierci „sił resztką dotrwali do wiosny, do lata,/ By powrócić na ziemię – lecz nie było już świata”...

Z upływem lat poezja Leśmiana staje się coraz większą filozoficzną łamigłówką w poetyckim stanie skupienia. Ale przede wszystkim – budzi w nas ciągle, może nawet coraz intensywniej, egzystencjalny niepokój, rodzaj tęsknoty za światem ciszy i niebytu, których natury nie jesteśmy w stanie rozpoznać, chociaż wiemy, że istnieją i są na wyciągnięcie ręki. Poeta zbliża się w swojej twórczości do tej tajemnicy i to w stopniu, który był udziałem niewielu polskich pisarzy. Czyni to w sposób, który uwiarygodnia siłę poezji i siłę polskiego słowa, na zasadach, które on sam i na własny rachunek tworzy.

Ten tom wierszy Bolesława Leśmiana, wraz z refleksją na ich temat najwybitniejszych polskich „leśmianologów”, oddajemy do rąk Państwa – w nadziei, że wzbudzą one Państwa zachwyt i zainicjują refleksję: pytanie o... SENS.

Andrzej Nowakowski

Spis treści

Spis treści

Andrzej Nowakowski
Spotkanie z pozaistnieniem
Róża
Szmer wioseł
Zielona godzina V
Leżę na wznak na łące…
Zapomnienie
* * * (Skąd oni rodem? Z czyjego kochania…)
Schadzka
Topielec
Stodoła
Świdryga i Midryga
Piła
Śmiercie
Zaloty
Ręka
Dwoje ludzieńków
* * * (Co w mgłach czyni żagiel na głębinie…)
Dusza w niebiosach
* * * (Po ciemku, po ciemku łkasz…)
Do śpiewaka
Odjazd
* * * (Gdy domdlewasz na łożu, całowana przeze mnie…)
Nocą umówioną
Po ciemku
Zmierzch bezpowrotny
Romans
Piosenka
Dziewczyna
Dzień skrzydlaty
Marcin Swoboda
Urszula Kochanowska
W czas zmartwychwstania
* * * (Boże, pełen w niebie chwały…)
* * * (Otom – uboga, ścigana męczeństwem…)
* * * (Tę siną gwiazdę, co zna się z jeziorem…)
Michał Głowiński
Leśmianowskie bliźnięta
Anna Czabanowska-Wróbel
Bolesław Leśmian i „słowo ostatnie”
Eliza Kącka
W Leśmiandii
Michał Paweł Markowski
Życie, pieszczota, sztuka, śmierć
Władysław Stróżewski
Miłość i nicość
Adam Zagajewski
Wirtuoz poezji
Marian Stala
Nieuchwytny. Dwanaście zdań na marginesie rozmowy
o Leśmianie
Alfabetyczny spis tytułów i incipitów
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »