Korporacje transnarodowe. Zdolność globalnych inwestorów bezpośrednich do kształtowania własnej pozycji prawnej - Jarosław Brzeziński

Korporacje transnarodowe. Zdolność globalnych inwestorów bezpośrednich do kształtowania własnej pozycji prawnej

Jarosław Brzeziński

209,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo C. H. Beck
ISBN 978-83-8291-197-8
Data wydania 1 listopada 2022
Język: Polski
Liczba stron: 288
Rozmiar pliku: 2,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
209,00 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Monografia jest pierwszym w Polsce zwartym opracowaniem poświęconym w całości ius operandi korporacji transnarodowej.

Składa się z czterech rozdziałów. Wynika to z potrzeby wyodrębnienia czterech zasadniczych zjawisk, które składają się na istotę korporacji transnarodowej w ujęciu prawnym i co do których można twierdzić, że wymagają refleksji i kontroli ze strony społeczeństwa obywatelskiego.

W rozdziale I omówiono podstawy prawne działalności korporacji transnarodowych, wyznaczane przez państwa przyjmujące i organizacje międzynarodowe, oraz problem zrównoważenia praw i obowiązków inwestora.

Rozdział II poświęcono problematyce mechanizmu wynoszenia prywatnych umów inwestora z państwem przyjmującym na poziom prawa międzynarodowego publicznego oraz przyzwolenia doktrynalnego na ten mechanizm.

W rozdziale III skoncentrowano się na transnarodowych aspektach ochrony własności inwestorskiej.

W rozdziale IV natomiast omówiono podstawy uznania naruszenia prywatnych zobowiązań przez państwo przyjmujące za naruszenie zobowiązań międzynarodowych, tworzące przy wykorzystaniu mechanizmu ISDS zwartą koncepcję dochodzenia roszczeń w procedurze o charakterze transnarodowym.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »